X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

A Blast

A Blast · reż. Syllas Tzoumerkas
Grecja, Holandia, Niemcy 2014, 83’
Polska premiera

Pokazy

20.10, 20:00 · Kino Centrum

Maria ucieka samochodem po autostradzie. Siedzi sama w swoim ryczącym SUVie. Za nią unosi się łuna pożaru, a na tylnym siedzeniu leży walizka pełna pieniędzy. Przed nią znajduje się bezkres autostrady, który nie daje żadnej nadziei. Jeszcze wczoraj była troskliwą matką, kochającą żoną i odpowiedzialną córką. A dzisiaj postanowiła pójść swoją własną ścieżką.

Tak ujął to Syllas Tzoumerkas: „A Blast to film rozgrywający się w burzliwych latach po zapaści greckiej gospodarki. Jest to historia pokolenia rozczarowanego i sięgającego po postawy radykalne. Maria wchodzi w dorosłe życie pełna najlepszych intencji. A ledwie dekadę później jej świat rozpada się z każdej strony. Maria przechodzi do ataku, ponieważ nie chce się pogodzić z życiem gdzie nikt nie odwzajemnia uczuć, gdzie nie ma godności, a ludzie stracili chęć do życia. Atakuje nie tylko samą siebie, ale także własną przeszłość, swoich najbliższych, własny kraj oraz sposób postrzegania swojej płci, prowadząc nieustępliwą walką o odnalezienie prawdy w sobie samej i wokół siebie.”

Reżyser:Syllas Tzoumerkas
Scenariusz:Youla Boudali, Syllas Tzoumerkas
Muzyka:drog_A_tek
Zdjęcia:Pantelis Mantzanas
Montaż:Kathrin Dietzel
Obsada:Aggeliki Papoulia, Vassilis Doganis, Efthymis Papadimitriou, Maria Filini, Themis Bazaka
Produkcja:Maria Drandaki, Titus Kreyenberg, Ellen Havenith, Jeroen Beker
Dystrybucja:Against Gravity
Nagrody:MFF w Locarno / Locarno IFF – udział w konkursie głównym / Participation in the main competition (2014)

Syllas Tzoumerkas urodził się w Salonikach. Studiował teatrologię, reżyserię filmową i aktorstwo na uczelniach w Atenach, Utrechcie i w Nowym Jorku. Po raz pierwszy dał się zauważyć po nakręceniu filmu krótkometrażowego The Devouring Eses zgodnego z ideami Dogmy. Okres współpracy z wiodącymi, telewizyjnymi programami dokumentalnymi poświęconymi wydarzeniom politycznym oraz historii i literaturze XX wieku, zaowocował debiutem fabularnym Ojczyzna, będącym gorzką sagą o rodzinie i kraju w stanie całkowitego rozpadu.

Filmografia:

  • 2014 – A Blast
  • 2010 – Ojczyzna

Program 2014

Google Translate