X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Toruń i Bydgoszcz walczą w konkursie o Złote Anioły Tofifest. Flisaki już przyznaliśmy

Przypominający kultowy „Rejs” dokument „Polonez”, pierwszy w kraju film o kobietach adwokatkach i  startujący po Oskarową nominację „Koniec świata”. Już po raz czwarty wręczymy na Tofifest Złote Anioły w konkursie Lokalizacje.

Nagradzamy w nim filmy nakręcone przez lokalnych filmowców lub w inny sposób związane z naszym regionem, Kujawko-Pomorskiem. Tegoroczna stawka to 13 filmów krótkometrażowych nakręconych przez bydgoszczan, torunian oraz współprodukowanych przez kujawsko-pomorskie instytucje i samorządy. Prócz nich związani z regionem ludzie kina i ekranu otrzymują co roku Flisaki Tofifest wręczane pod patronatem Prezydenta Torunia pana Michała Zaleskiego.

W tym roku Flisaki otrzymają: aktorka Katarzyna Żak i reżyser Remigiusz Zawadzki. Urodzona w Toruniu Katarzyna Żak znana jest z seriali takich, jak „Miodowe lata” i „Ranczo”. Remigiusz Zawadzki to rodowity bydgoszczanin, reżyser, scenarzysta, operator i aktywny animator życia filmowego w regionie.

Od „Końca świata”…

Najbardziej utytułowanym jest „Koniec świata” Moniki Pawluczuk. Współprodukowany przez Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy film stara się w tej chwili o nominację do Oscara. Zyskał do niej prawo po wygraniu festiwalu w Palm Spings w USA.

Sporo nagród ma też na koncie „Ameryka” Aleksandry Terpińskiej współprodukowana przez podwłocławską gminę Koneck. Film doceniono na Filmfest w Dreźnie, T-Mobile Nowe Horyzonty i Camerimage.

Szczególnie cieszymy się na pokaz „Poloneza” Agnieszki Elbanowskiej. Ten dokument zrealizowany w Aleksandrowie Kujawskim ma wszelkie szanse by zostać „współczesnym Rejsem”. Nie wierzycie, to zobaczcie na Tofi.

…do „Kobiet adwokatury”

Czekamy też na zwycięzcę najstarszego festiwalu w Polsce, konińskiej OKFA, „Wyścig” Stanisława Cuske. Pokazywaliśmy już wcześniejsze dokumenty Staszka, ale tym razem absolwent Bydgoskiej Kroniki Filmowej i szkoły Wajdy zaczyna gonić ojca. Czy przegoni Macieja Cuske, dowiemy się niedługo. Wiemy już, że Tata nie ma nic przeciw temu.

Ciekawą produkcją jest film bydgoskiego reżysera Remigiusza Zawadzkiego „Kobiety adwokatury”. Ten dokument opowiada, po raz pierwszy w naszym kraju, o świecie adwokatury widzianym oczami kobiet adwokatek. W Toruniu odbędzie się festiwalowa polska premiera filmu.

Moglibyśmy pisać o wszystkich filmach Lokalizacji, ale po prostu przyjdźcie je obejrzeć. Obraz mówi więcej niż 1000 słów.

MFF Tofifest 2016: konkurs Lokalizacje dla filmów krótkometrażowych związanych z regionem kujawsko-pomorskim

W tym dziale również

Google Translate

Aktualności Tofifest