X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Wojtek Smarzowski ze Złotym Aniołem Tofifest za niepokorność

Chyba trudno o lepszego kandydata do nagrody za niepokorność niż Wojtek Smarzowski. W sobotę, 15 października 2016 roku reżyser otrzymał Złotego Anioła dla niepokornego twórcy na toruńskim Międzynarodowym Festiwalu filmowym Tofifest. Podczas dziewięciu festiwalowych dni, w pięciu kinach zobaczymy ponad 150 filmów z ponad 50 krajów. No to #tofilove!

Tę nagrodę odbiorę z radością — powiedział reżyser „Róży” i „Wołynia”. Smarzowski to w tej chwili niewątpliwie jeden z najważniejszych twórców polskiego kina. Postanowiłam przyznać tę nagrodę Wojtkowi, bo lubię ludzi, którzy nie boją się iść naprzód wbrew przeciwnościom — mówiła Kafka Jaworska, dyrektorka festiwalu, wręczając Złotego Anioła.

Niewątpliwie Smarzowski nie ucieka przed trudnymi tematami, a każdy jego film wywołuje gorącą dyskusję, wstrząsa widzami, jednocześnie będąc wybitnym dziełem artystycznym. Tak było z nagrodzonymi w kraju i za granicą „Weselem”, „Domem złym” czy „Różą”. W tym roku do kin wszedł jego ostatni film, „Wołyń”. To historia okrutnej rzezi, czystki etnicznej, jakiej dokonali na wołyńskich Polakach Ukraińcy w latach 1943–1944. Obraz już okrzyknięto najlepszym polskim filmem historycznym po 1989 roku.

Drugą nagrodą, jaką wręczono na gali otwarcia Tofifest, był Flisak — nagroda dla wybitnych twórców kina związanych z regionem kujawsko-pomorskim. Odebrała go Katarzyna Żak, aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna, a także piosenkarka. Grała u takich reżyserów, jak Feliks Falk, Wiesław Saniewski czy Jerzy Łukaszewicz. Szeroką popularność przyniosły jej role w serialach „Miodowe lata” i „Ranczo”.

Konkursy i Film Orchestra

Podczas otwarcia zaprezentowano filmy konkursowe Tofifest 2016. Wybrano je z blisko 2800 zgłoszeń, jakie napłynęły z ponad 60 krajów. Nagrody toruńskiego festiwalu, Złote Anioły, przyznane zostaną w czterech konkursach: On Air — dla światowych debiutów i drugich filmów, Shortcut — dla światowych krótkich metraży, From Poland — dla polskich filmów fabularnych i Lokalizacje — dla kina związanego z regionem kujawsko-pomorskim.

Galę zakończył wyczekiwany koncert muzyki filmowej w wykonaniu Steve Nash & Film Orchestra z gościnnym udziałem Natalii Nykiel i Tomasza Organka. Usłyszeliśmy autorskie aranżacje utworów Krzysztofa Komedy, Hansa Zimmera, Nino Roty, a nawet temat z „Mission Impossible”. Natalia Nykiel zaśpiewała też temat z Bondowskiego „Skyfall”. Steve Nash to trzykrotny Mistrz Świata DJ-ów federacji IDA, a jednocześnie artysta z klasycznym wykształceniem muzycznym. Zasłynął projektem Steve Nash Orchestra, w którym połączył orkiestrę symfoniczną z „orkiestrą” DJ-ów.

Pierwsza taka niedziela, ale drugi dzień na Tofifest

Niedziela, 16 października, to pierwszy dzień projekcji filmowych na Tofifest. W pięciu kinach zobaczymy ponad 20 filmów. Odbędą się też spotkania z Wojciechem Smarzowskim, reżyserką „Córek dancingu” Agnieszką Smoczyńską i klasykiem polskiego kina offowego Dominikiem Matwiejczykiem, który pokaże fundamentalny dla tego nurtu film „Krew z Nosa” (2003).

Wyjątkowo zapowiada się spotkanie po pokazie specjalnym dokumentu „Nauka chodzenia” Marcina Kopcia. Oprócz reżysera i producenta, z widzami spotka się główny bohater były gangster warszawskiej mafii Piotr Mudyn.

Fani teatru mogą wziąć udział w spektaklu „Egzaminy” — sztuce Juliana Potrzebnego inspirowanej postacią Krzysztofa Kieślowskiego. Dzień festiwalowy zakończy nocne granie DJ-ów w klubie festiwalowym Enerde.

W tym dziale również

Google Translate

Aktualności Tofifest