X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

„Czasy, gdy filmy kręcili heteroseksualni, butni ważniacy, bezpowrotnie minęły”. Ósmy dzień na Tofifest

Ostatnie dwa dni Tofifest 2016 to wielka i efektowana gala zakończenia festiwalu w CKK Jordanki oraz wiele ważnych spotkań z największymi gwiazdami Tofifest. Niektóre z nich, jak Hana Jušić z Chorwacji, nie obawiały się głosić… końca epoki mężczyzn w kinie.

Ducha „wielkiego nieobecnego” Tofifest 2016, czyli Davida Bowie, przywołał jego oficjalny biograf, Paul Trynka. „Bowie marzył o zrealizowaniu koncepcji niezwykłego zniknięcia [magnificent disappearance] i niejako udało mu się je zrealizować i tym samym przekroczyć granice sztuki” — mówił o odejściu tego wielkiego muzyka, zmarłego w styczniu 2016. Właśnie Bowiemu poświęciliśmy koncert zakończenia festiwalu „Tribute to David Bowie”.

Skomplikowanymi relacjami międzyludzkimi w rodzinnej Islandii zaskoczył zaś Tomas Lemarquis, nasz juror i gość. „Jest u nas specjalna aplikacja na telefony, dzięki której zanim pójdziemy z kimś na randkę, możemy sprawdzić, czy nie jesteśmy spokrewnieni. Statystycznie każdy Islandczyk jest spokrewniony z innym w szóstym pokoleniu” — mówił na spotkaniu.

Opowiadał, że Islandczycy dopiero od niedawna tworzą własną kulturę, więc obecne pokolenie artystów nie ma wielu rodzimych punktów odniesienia. Pomimo tak niewielkich rozmiarów, w Islandii (liczącej 330 000 obywateli) powstaje przeciętnie pięć filmów rocznie! Lemarquis przyjechał do Torunia prosto ze zdjęć w Hollywood, gdzie zaczyna być znaczącą postacią po roli w „X-Menach”.

„Mistrzynię dnia” zdobyła na pewno Hana Jušić, reżyserka konkursowego „Nie zaglądaj mi do talerza”. Bezkompromisowo ogłosiła dominację kobiet w kinie chorwackim: „Moim zdaniem te czasy, gdy filmy kręcili wyłącznie heteroseksualni, butni ważniacy, bezpowrotnie minęły”.

Ufff… A teraz przeczytajcie relacje z soboty, 22 października na Tofifest.

Na naszym blogu relacje ze spotkań z festiwalowymi gośćmi:

Ada Geisel o zakończeniu Tofi

Nagrody przyznane — Anioły odleciały! 14. MFF Tofifest zakończony. 9 dni, prawie 130 filmów, ponad 6 lokalizacji, 5 sal kinowych, 31 spotkań z artystami i twórcami, 2 śniadania filmowe, koncerty i imprezy towarzyszące. W ostatnich dniach Toruń bezapelacyjnie stał się stolicą kina niepokornego.

Ola Lichocka relacjonuje koncert zakończenia Tofifest

W hołdzie Mistrzowi — relacja z koncertu Tribute to David Bowie. Jest późny wieczór, w słuchawkach leci Blackstar, a ja zadaję sobie tylko jedno pytanie: dlaczego tak krótko? Koncert poświęcony twórczości Davida Bowiego był punktem kulminacyjnym tegorocznego Tofifestu i jednocześnie pierwszym takim eventem w Polsce.

Dagmara Borkowska widziała Beksińskich

Beksińscy 1:1! Spotkanie z Andrzejem Sewerynem i Leszkiem Bodzakiem. Hermetyczny, skromny, prosty. Nierzadko kuriozalny — taki był świat rodziny Beksińskich. O metodach pracy na planie filmowym, relacjach pomiędzy aktorami oraz niepokorności rozmawialiśmy z odtwórcą głównej roli, Andrzejem Sewerynem oraz z producentem filmu, Leszkiem Bodzakiem.

Adrian Stelmaszyk był na Mozilu

„Robię film o kobietach i alkoholu”. Mozil na to: „Coś o tym wiem. Pogadajmy!”. Na Tofifest odbyła się polska premiera filmu „Szkoła uwodzenia Czesława M.” Aleksandra Dembskiego. Po projekcji w klubie Od Nowa mogliśmy spotkać się z jego reżyserem oraz Jakubem Kamieńskim.

Małgorzata Litwin czyta biografię Davida Bowie

Zbliżyć się do prawdy — spotkanie z Paulem Trynką, autorem biografii Davida Bowiego. David Bowie — wizjoner, muzyczny eksperymentator, sceniczny kameleon, miłośnik sztuki — kompletne przedstawienie jego sylwetki to nie lada wyzwanie. Sprostał mu tylko Paul Trynka, autor najbardziej cenionej biografii Bowiego pt. „Człowiek, który spadł na Ziemię”.

Marek Sofijman obserwował X-Mana

Ważne jest obserwowanie ludzi — spotkanie z Tómasem Lemarquisem. W piątek na Tofi obejrzeliśmy kandydata do Oskara za Najlepszy Film Obcojęzyczny 2016, „Stefan Zweig: Farewell to Europe”. Z tej okazji po filmie odbyła się rozmowa z Tómasem Lemarquisem — jurorem tegorocznego konkursu On Air, który również wystąpił w tym austriackim filmie.

Artur Eichhorst w punkowym klimacie

Punkowy krzyk, czyli spotkanie z Przemysławem Wojcieszkiem. „Chcieliśmy, aby to było takie punkowe, wykrzyczane” — mówił o swoim filmie Przemysław Wojcieszek, gość Tofifest. Spotkanie z reżyserem i scenarzystą odbyło się w Od Nowie po projekcji jego najnowszego filmu „Knives out”.

W tym dziale również

Google Translate

Aktualności Tofifest