X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

„Jestem człowiekiem do wynajęcia”. Dziewiąty dzień na Tofifest

Ostatni dzień na Tofifest 2016 upłynął pod znakiem projekcji fascynujących filmów i spotkania z jedną z największych gwiazd Tofifest — Allanem Starskim. „Wielki — skromny”, tak można powiedzieć bez żadnych wątpliwości o laureacie Oscara.

Allan Starski podczas spotkania z widzami mówił jestem tylko człowiekiem do wynajęcia. Zaskakujące słowa jak na laureata Oscara. Odpowiadał z humorem także na dużo lżejsze pytania. Zapytany czy kiedykolwiek odpoczywa, odpowiedział, że owszem, zdarza się i najchętniej wtedy nie robię nic, leży, patrzę w słońce i pluskam się w wodzie.

Spotkanie z Allanem Starskim było ostatnim akordem festiwalu. Polecamy Wam przeczytanie relacji z tego wyjątkowego spotkania oraz recenzji ostatnich projekcji festiwalowych, przygotowanych przez biuro prasowe Tofifest.

Do zobaczenia za rokm na jubileuszowym, 15. MFF Tofifest — Toruń, 14–22.10.2017! I pamiętajcie — #tofilove. ;-)

Ola Lichocka widziała Oscara!

„Każdy film jest wyzwaniem” — relacja ze spotkania z Allanem Starskim. Zebrani w niedzielne południe w kawiarni Wejściówka przy Teatrze im. Wilama Horzycy pasjonaci kina i twórczości Starskiego mieli okazję spotkać się ze swoim idolem, posłuchać o tym, jak pracuje, które filmy w jego karierze sprawiły mu najwięcej trudu, które śnią mu się po nocach, a także o Jego zawodowych planach na najbliższe miesiące. Nie mogło zabraknąć chwili poświęconej na wspomnienia o zmarłym przed dwoma tygodniami Andrzeju Wajdzie, który wraz ze Starskim tworzył wyjątkowy i wielokrotnie nagradzany duet reżyser–scenograf; łączyły ich nie tylko wspólne artystyczne wizje i wzajemna fascynacja swoimi pomysłami, ale także wieloletnia przyjaźń.

Anna Skoczek śledzi kobiecą ofensywę w Chorwacji

Oddana „córka rodziny” — recenzja chorwackiego filmu „Nie gap się w mój talerz” — konkurs „On Air”. Młoda chorwacka reżyserka Hana Jušić nakręciła bezkompromisowy debiut fabularny w kraju, gdzie codziennością nadal rządzą mężczyźni. Chociaż powoli zaczyna się to zmieniać, bo jak sama mówi w wywiadzie dla portalu Filmweb.pl, zmianę widać szczególnie w przemyśle filmowym: Niektórzy mówią, że w kinie chorwackim widać dziś falę kobiet. Moim zdaniem te czasy, gdy filmy kręcili wyłącznie heteroseksualni, butni ważniacy, bezpowrotnie minęły.

Martyna Konieczek recenzuje Złote Lwy

Najlepsze scenariusze pisze życie — recenzja filmu ,,Ostatnia rodzina’’ Jana P. Matuszyńskiego. Kino często przedstawia rodzinę jako bezpieczną przystań, do której zawsze można wrócić w trudnych chwilach. Wszyscy jej członkowie powinni być sobie bliscy, a relacje między nimi oparte na zaufaniu i szacunku. Jednak pierwszy pełnometrażowy film Jana P. Matuszyńskiego wyłamuje się z tego schematu, ukazując rodzinę Beksińskich żyjącą w cieniu śmierci. Nie było w polskim kinie równie przenikliwej filmowej biografii.

Beata Pożarycka recenzuje „nowego Jakubika”

„Prosta historia o morderstwie" Arkadiusza Jakubika, czyli opowieść prosta tylko tytułem. Film oferuje nam półtorej godziny szarady nad rozwiązaniem zagadki podwójnego morderstwa. W małym dolnośląskim miasteczku we własnym domu ginie policjant i jego żona, a odpowiedź na pytanie o sprawcę nie jest oczywista. Nieprzesadzony gorący kryminał w dobrej obsadzie to idealny wybór na zimne, deszczowe dni tegorocznej jesieni.

Martyna Konieczek obejrzała i recenzuje

Śmiech i łzy — recenzja filmu „Moje córki krowy” Kingi Dębskiej. Moi rodzicie odeszli nagle i przedwcześnie. Nie mogłam sobie z tym poradzić i zaczęłam pisać — mówiła Kinga Dębska, reżyserka filmu ,,Moje córki krowy’’. Tak właśnie powstał pomysł na komediodramat, który potrafi wzruszyć do łez, ale również w odpowiednich momentach wywołać uśmiech na ustach widza. Nagrodzony w Gdyni Nagrodą Dziennikarzy oraz Publiczności obraz bez cienia fałszu pokazuje, jak zachowują się ludzie w zderzeniu z trudnymi sytuacjami.

W tym dziale również

Google Translate

Aktualności Tofifest