X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Erik Poppe i "Toni Erdmann" na Oscarowej shortliście

Podczas Tofifest 2016 mieliśmy przyjemność uhonorować go Złotym Aniołem za niepokorność twóczą. Dzisiaj rano Erik Poppe i jego nowy film "Wybór Króla" znaleźli się na shortliście do Oscara 2017. Nie zabrakło tam również Grand Prix ostatniego Tofi i zwycięzcy Europejskich Nagród Filmowych, komediodramatu "Toni Erdmann".

Wiele osob liczyło na oskarową nomincaję dla naszego kandydata (no może poza Bogusławem Lindą) czyli "Powidoków" Andrzeja Wajdy. Nie udało się i poskiego filmu nie ma w gronie filmów, które nadal liczą się w grze o ostateczną nominację w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny.

Na ogłoszonej włąśnie shortliście znalazł się za to najnowszy film gościa specjalnego Tofifest 2016, norweskiego reżysera Erika Poppe. Jego "Wybór Króla" ("Kongens nei") opowiada o królu Norwegii Hakonie VII, który odmówił hitlerowskim Niemcom poddania kraju bez walki w 1940 roku. Obraz Erika Poppe koncentruje się na dniach podjęcia tej najtrudniejszej i jak się potem okazało najbardziej chwalebnej, decyzji króla.

Relacja ze spotkania z Erikiem Poppe na Tofifest'2016

Poza tym na shortliście znalazł się laureat Europejskiej Nagrody Filmowej i Złotego Anioła Tofifest - "Toni Erdmann" w reżyserii Maren Ade, irański "Klient" Asghara Farhadiego (laureat Oscara za "Rozstanie" w 2012 roku), "Nazywam się cukinia" (jedyna animacja w tym gronie).

Jest też znany z programu Tofi'2016 "To tylko koniec świata" Xaviera Dolana, "Raj" Andrieja Konczałowskiego, australijska "Tanna", szwedzki "Człowiek zwany Ove" i duńskie "Pole minowe".

Ostateczne nominacje dla 5 filmów zostaną ogłoszone 24 stycznia 2017.

Shortlista Oscar 2017

W tym dziale również

Google Translate

Aktualności Tofifest