X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Toruń honoruje Sowińską, Wasilewskiego i Organka.

Miasto rodzinne Tofifest nagrodzi dwóch artystów i pedagoga, którzy są bardzo bliscy naszemu sercu. Jak ogłosił Urząd Miasta Torunia, reżyser Tomasz Wasilewski otrzyma medal Thorunium, a muzyk Tomasz Organek odsłoni swoją "Katarzynkę" na Piernikowej Alei Gwiazd. Thorunium trafi też do Lucyny Sowińskiej, twórczyni "Studia P.", z którego wyszła między innymi Małgorzata Kożuchowska.

Tomasz Wasilewski ostatnimi czasy nie może opędzić się od kolejnych nominacji. Była już Europejska Nagroda Filmowa, jest nominacja do Paszportu Polityki. Teraz zostanie uhonorowany medalem Thorunium przyznawanym przez Prezydenta Miasta Michała Zaleskiego. Wasilewski jest rodowitym torunianinem (choć wychował się w Inowrocławiu). W lutym 2016, został nagrodzony jedną z najbardziej prestiżowych nagród filmowych na świecie - Srebrnym Niedźwiedziem za najlepszy scenariusz za film "Zjednoczone Stany Miłości" na 66. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie. Dwa lata temu odebrał też naszą nagrodę Flisaka Tofifest, ufundowaną przez Prezydenta Miasta Torunia za film "Pływające wieżowce". Tomek był też naszym festiwalowym jurorem.

Organek z Katarzynką Sławy

Drugi Tomasz - Organek, to obecnie jeden z najpopularniejszych, polskich muzyków. W dniu święta miasta, 24 czerwca, odsłoni swoją "Katarzynkę Sławy" na Piernikowej Alei Gwiazd przed Dworem Artusa. Oprócz niego swoje "pierniczki" mają tam już Grażyna Szapołowska, Bogusław Linda, prof Andrzej Wolszczan czy Olga Bołądź.

Organek to nie tylko muzyk, ale też kompozytor, wokalista i autor tekstów. Przez wiele lat znaliśmy go głównie z występów w zespole SOFA, nagrodzonego Fryderykiem - nagrodą polskiego przemysłu fonograficznego. Od 2013 roku tworzy w ramach własnego projektu Organek. Z Toruniem związany jest od wielu lat. Podczas Tofifest 2016 wystąpił jako jedna z gwiazd koncertu otwarcia "Steve Nash & Film Orchestra". Teledyski z udziałem Tomasza, zrealizowane dla Sofy, prezentowaliśmy w ramach trasy promocyjnej kina z Kujaw i Pomorza "Filmy z Serca Polski", która objechała 16 miast w kraju.

Organek otrzymał już dwie nagrody Prezydenta Miasta Torunia w ramach festiwalu Toruńskie Gwiazdy w kategorii Nadzieja Roku 2014 oraz Płyta Roku 2014. Został uhonorowany Nagrodą Muzyczną Programu 3 Polskiego Radia im. Mateusza Święcickiego, a także otrzymał Nagrodę Artystyczną Miasta Torunia im. Grzegorza Ciechowskiego.

Thorunium za "Studio P."

Medal Thorunium trafi także w tym roku w ręce Lucyny Sowińskiej. To właśnie spod jej rąk wychodzi co roku wielu obiecujących, młodych aktorów i aktorek z Torunia. Lucyna Słowińska stworzyła bowiem w 1972 r. w Miejskim Domu Kultury teatr dla młodzieży w wieku od 12 do 18 lat "Studio P.". Sowińska jest jego kierownikiem artystycznym, pedagogiem i reżyserem. Studio „P” specjalizuje się w penetracjach literatury współczesnej, tworzy spektakle o ludzkich tęsknotach, radościach, niepokojach, zmierza w kierunku poetyckiej metafory, realizuje spektakle w języku polskim i esperanto.

W pracy teatralnej z młodzieżą nacisk kładziony jest na zespołowość. Założeniem jest, żeby każdy był współodpowiedzialny za spektakl – współtworzył scenariusz i inne sceniczne elementy. Istotne są nie tylko efekty sceniczne, ale atmosfera w grupie między ludźmi. "Studio P.” jest laureatem ogólnopolskich konkurów teatralnych, zdobyło m.in.: Złoty Lemiesz, Złote Maski, nagrody Telewizji Polskiej, nagrodę Ministerstwa Edukacji Narodowej, Bliżej Teatru, Poezjo kaj Kanzono. Zespół, jako uczestnik i laureat wielu festiwali, kongresów i warsztatów występował w w 17 krajach Europy. Jedną z "absolwentek" "Studia P." jest Małgorzata Kożuchowska.

Wszystkim nagrodzonym bardzo gorąco gratulujemy

(na zdjęciu Tomasz Organek podczas koncertu otwarcia Tofifest "Steve Nash & Film Orchestra"; fot. Marcin Łaukajtys)

W tym dziale również

Google Translate

Aktualności Tofifest