X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Polskie Orły 2017 wygrać mogą tylko trzy osoby. Wiemy to na pewno

Już 20 marca dowiemy się kto dostanie Polskie Nagrody Filmowe Orły. Nominacje dla "Jestem mordercą" Macieja Pieprzycy, "Ostatnia Rodzina" Jana P. Matuszyńskiego oraz "Wołyń" Wojciecha Smarzowskiego zdominowały wszystkie kategorie. Poniżej pokazujemy wam, jak to wygląda, jakby Barcelona grała z LKS Wicher Wielgie.

Rzeź niewiniątek

W najważniejszej kategorii Najlepszy film nominowano całą trójkę. Najlepsza reżyseria także zostanie rozdana pośród tych tytułów, bo nominowano Macieja Pieprzycę, Jana P. Matuszyńskiego i Wojciecha Smarzowskiego. Orła za Najlepszy scenariusz zdobędzie albo Maciej Pieprzyca, Robert Bolesto za "Ostatnią rodzinę" lub Wojciech Smarzowski.

O Orła w kategorii Najlepsza główna rola męska zawalczą Mirosław Haniszewski ("Jestem mordercą"), Andrzej Seweryn ("Ostania rodzina") i Arkadiusz Jakubik ("Wołyń"). W kategorii Najlepsza główna rola kobieca są reprezentantki filmu "Ostatnia rodzina" - Aleksandra Konieczna i “Wołynia” - Michalina Łabacz.

O Najlepszą drugoplanową rolę męską znowu walczy trójka aktorów z "Jestem mordercą" - Arkadiusz Jakubik, "Ostatnia rodzina" - Dawid Ogrodnik i “Wołynia” - Jacek Braciak. Podobnie jest w kategorii Najlepsza drugoplanowa rola kobieca. Tu konkurują: Agata Kulesza za "Jestem mordercą" i Iza Kuna za "Wołyń"

O nagrodę za Najlepszy dźwięk powalczą m.in. dźwiękowcy “Wołynia” - Katarzyna Dzida-Hamela, Jacek Hamela, o Najlepszy montaż Leszek Starzyński ("Jestem mordercą"), Paweł Laskowski ("Wołyń") i trójka innych kandydatów. Również w kategorii Najlepsze kostiumy znalazła się "Ostatnia rodzina" - Emilia Czartoryska i “Wołyń” - Wanda Kowalska, Paweł Grabarczyk, Magdalena Rutkiewicz-Luterek, Agata Drozdowska.

Najlepsza scenografia to także trio "Jestem mordercą" - Joanna Wójcik, "Ostatnia rodzina" - Jagna Janicka i "Wołyń" - Marek Zawierucha. Orzeł w kategorii Najlepsza muzyka trafi do twórców z filmów "Na granicy" (Bartłomiej Gliniak), "Sługi boże" (Maciej Zieliński) lub "Wołyń" (Mikołaj Trzaska).

No i Najlepsze zdjęcia, w których, co chyba już nikogo nie dziwi, znana nam trójka. Paweł Dyllus za "Jestem mordercą", Kacper Fertacz za "Ostatnia rodzina", Piotr Sobociński jr za "Wołyń" + spoza “triady”, Jerzy Zieliński, "Letnie przesilenie"

Trzech znanych już nam filmów nie ma tylko w kategoriach Najlepszy film dokumentalny, Najlepszy filmowy serial fabularny i Najlepszy film europejski. Bo w Odkryciu roku Annie Zameckiej za reżyserię filmu "Komunia", towarzyszą… Jan P. Matuszyński i Michalina Łabacz za rolę w filmie "Wołyń".

Wygląda to jak rzeź niewiniątek. Panowie Pieprzyca, Matuszyński i Smarzowski będą musieli wynając busik na statuetki.

Chęciński już Orła ma

Jednego Orła już rozdano. 7 marca, podczas spotkania Nominowanych do Polskich Nagród Filmowych 2017 zostało ogłoszone nazwisko pierwszego laureata Orłów 2017, dorocznych nagród Polskiej Akademii Filmowej. Tegorocznym Laureatem Nagrody za Osiągnięcia Życia został Sylwester Chęciński.

Polskie Nagrody Filmowe Orły są organizowane przez Niezależną Fundację Filmową od 1999 roku. Orły przyznawane są głosami członków Polskiej Akademii Filmowej w 19 kategoriach. Głosowanie na nominowanych i laureatów Orłów jest dwuetapowe, korespondencyjne i tajne aż do ogłoszenia wyników. Partnerem Polskich Nagród Filmowych Orły od chwili ich powstania jest czołowa na świecie firma audytorsko-doradcza PwC, która nadzoruje także proces przyznawania Oscarów, nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej.

W tym dziale również

Google Translate

Aktualności Tofifest