X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Wolski i Sauter w konkursach 57. Krakowskiego Festiwalu Filmowego

Z Krakowa płyną wieści o zakwalifikowaniu do festiwalowych konkursów dwóch reżyserów, związanych z naszym “rodzinnym”, tofikowym regionem kujawsko - pomorskim. 

Zdobywca niezliczonej ilości nagród Tomasz Wolski, rodowity grudziądzanin, wystartuje w konkursie DocFilmMusic. Pochodzący z Bydgoszczy Marcin Sauter także nie narzeka na ilość trofeów, a jego film startuje w konkursie polskim.

Najlepszy dokument muzyczny

Wśród 10 filmów ekskluzywnego międzynarodowego konkursu dokumentów muzycznych DocFilmMusic znalazł się “Festiwal” w reż. Tomasza Wolskiego i Anny Gawlity. To zbiorowy portret muzyków w kulisach przygotowań do muzycznego festiwalu. Dźwięki utworów Chopina, Czajkowskiego czy Beethovena przeplatają się z nasyconymi emocjami dialogami muzyków.

Film wyprodukowali Narodowy Instytut Fryderyka Chopina i firma Kijora. Wolski i Gawlita współpracują od lat. Anna Gawlita była producentem wielkich sukcesów festiwalowych Wolskiego, filmów “Lekarze”, “Szczęściarze” i “Złota rybka”. Konkurs dokumentów muzycznych o Złoty Hejnał, jest najmłodszym zestawieniem KFF.

Konkurs polski

W konkursie polskim debiutuje niesamowity dokument Marcina Sautera „Żalanasz” (“Zhalanash”). Sauter sportretował katastrofę ekologiczną, która spowodowała zniknięcie całego Morza Aralskiego na granicy Kazachstanu i Uzbekistanu. Winna okazała się być bezmyślność sowieckich decydentów z czasów komunizmu.

Dzisiaj po morzu pozostała jedynie wspólna pamięć. Marcin Sauter skrupulatnie odnajduje i pokazuje wspomnienia ludzi, którzy stracili swój największy skarb i dzisiaj żyją w miejscu, które zmieniło się w pustynię. Aż trudno sobie wyobrazić jak gigantyczna głupota stała u podstaw tej katastrofy.

Tutaj znajdziecie szeroki tekst o tym filmie.

(na fot. "Żalanasz" Marcina Sautera)

W tym dziale również

Google Translate

Aktualności Tofifest