„Trzeba znaleźć światło w mroku” — spotkanie z reżyserką Dovilė Šarutytė. W piątek 1 lipca odbyła się projekcja jednego z filmów biorących udział w konkursie On Air — „A Feature Film About Life” w reżyserii Dovilė Šarutytė. Podczas spotkania po seansie reżyserka opowiedziała widzom, jak przebiegał proces tworzenia filmu opartego na doświadczeniu straty i żałoby. Więcej »

„Bo we mnie jest seks”, czyli herstoria Kaliny Jędrusik. „Bo we mnie jest seks” to film stworzony przez kobiety i opowiadający o kobietach. Reżyserka Katarzyna Klimkiewicz, zdecydowała się na opowiedzenie historii Kaliny Jędrusik w niecodzienny i nieszablonowy sposób, bawiąc się estetyką i wrażliwością lat 60. Więcej »

„Czy wszystko OK?” — spotkanie z reżyserem Konradem Aksinowiczem. Czy wszystko OK? — To było pierwsze pytanie, które padło podczas spotkania z reżyserem „Powrotu do tamtych dni” Konradem Aksinowiczem. Zadał je reżyser do milczącej tuż po seansie publiczności. Więcej »

Spokój w duszy

Pokoj v duši · reż. Vladimír Balko
Słowacja 2009, 97’

Pokazy

26/06, 16:30 · Baj Pomorski – sala A

Trailer

Tono wychodzi z więzienia, gdzie spędził pięć lat za kradzież złomu. Wraca do rodzinnej miejscowości o nazwie Čierny Hron i okazuje się, że wszystko się tu zmieniło. Żona ledwo go poznaje, jego pięcioletni syn traktuje go jak obcego, ponadto nikt nie chce zatrudnić złodzieja. Koledzy z dzieciństwa — Mark, katolicki ksiądz i Peter, biznesmen odnoszący sukcesy — starają sie pomóc Tono w powrocie do normalnego życia. Niestety, sami również zmagają się z problemami mężczyzn po czterdziestce i muszą stawić czoła rzeczywistości, która odbiega od ich wyobrażeń. Tono czuje się samotny i zdesperowany. Ta poruszająca historia, umieszczona w górskim krajobrazie, pokazuje problemy typowe dla środkowej Słowacji: patriarchalna rodzina, kłusownictwo i dyskryminacja rasowa.

Reżyser:Vladimír Balko
Scenariusz:Jiří Křižan
Muzyka:Michał Lorenc
Zdjęcia:Martin Štrba
Montaż:Jan Daňhel
Obsada:Attila Mokos, Roman Luknár, Helena Krajčiová, Robert Więckiewicz, Jan Vondráček, Jevgenij Libezňuk
Nagrody:Nagroda Organizatorów im. Juliusza Burskiego: Najlepszy Film – Lubuskie Lato Filmowe / Juliusz Burski Award of the Organisers: Best Film – Lubuskie Film Summer (2009)