Dzień pierwszy na 22. MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze. 25 czerwca rozpocznie się 22. MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze! Podczas uroczystej gali otwarcia nagrody odbiorą aktorki Magdalena Różczka i Ewa Wiśniewska. Więcej »

Martyna Wojciechowska laureatką Złotego Anioła za niepokorność twórczą MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze. Nagrodą za niepokorność twórczą podczas tegorocznej gali zakończenia uhonorujemy Martynę Wojciechowską — dziennikarkę, podróżniczkę, działaczkę społeczną, autorkę filmów dokumentalnych i wielu książek. Więcej »

Spokój w duszy

Pokoj v duši · reż. Vladimír Balko
Słowacja 2009, 97’

Pokazy

26/06, 16:30 · Baj Pomorski – sala A

Trailer

Tono wychodzi z więzienia, gdzie spędził pięć lat za kradzież złomu. Wraca do rodzinnej miejscowości o nazwie Čierny Hron i okazuje się, że wszystko się tu zmieniło. Żona ledwo go poznaje, jego pięcioletni syn traktuje go jak obcego, ponadto nikt nie chce zatrudnić złodzieja. Koledzy z dzieciństwa — Mark, katolicki ksiądz i Peter, biznesmen odnoszący sukcesy — starają sie pomóc Tono w powrocie do normalnego życia. Niestety, sami również zmagają się z problemami mężczyzn po czterdziestce i muszą stawić czoła rzeczywistości, która odbiega od ich wyobrażeń. Tono czuje się samotny i zdesperowany. Ta poruszająca historia, umieszczona w górskim krajobrazie, pokazuje problemy typowe dla środkowej Słowacji: patriarchalna rodzina, kłusownictwo i dyskryminacja rasowa.

Reżyser:Vladimír Balko
Scenariusz:Jiří Křižan
Muzyka:Michał Lorenc
Zdjęcia:Martin Štrba
Montaż:Jan Daňhel
Obsada:Attila Mokos, Roman Luknár, Helena Krajčiová, Robert Więckiewicz, Jan Vondráček, Jevgenij Libezňuk
Nagrody:Nagroda Organizatorów im. Juliusza Burskiego: Najlepszy Film – Lubuskie Lato Filmowe / Juliusz Burski Award of the Organisers: Best Film – Lubuskie Film Summer (2009)