Znamy laureatów 20. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest. Kujawy i Pomorze. Grand Prix jubileuszowego Tofifest pojechało do Szwajcarii. Podczas gali zakończenia, specjalne Złote Anioły odebrali Filip Bajon, Aleksandra Popławska i Robert Więckiewicz. Tomasz Ziętek otrzymał Flisaka Tofifest Więcej »

Filmy dla dzieci po ukraińsku podczas 20. MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze. Podczas 20. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest najmłodsi widzowie z Ukrainy mieli możliwość uczestniczyć w pokazie bajek „Весела ферма” („Klara Muu”) oraz „Пелле Безхвостько” („Filonek Bezogonek”) w ukraińskiej wersji. Więcej »

Фільми для дітей українською мовою під час 20. Міжнародного кінофестивалю Tofifest. Куяви і Помор‘я. Під час 20. Міжнародного Кіно-фестивалю Tofifest, наймолодші глядачі з України мали змогу взяти участь у показі казок «Весела ферма» та «Пелле Безхвостько» в українській версії. Więcej »

Filmowa kolekcja z szuflady

Krzysztof Kucharski to prawdziwy pasjonat kina na wszystkich polach jego eksploatacji. Wieloletni kierownik kina Kopernik i Naszego Kina. Autor cyklu książek o kinie polskim (Kino Polskie 1945–1959, Kino Polskie 1990–1999, w przygotowaniu do publikacji jest kolejny tom), a także wielki kolekcjoner. W swej przepastnej filmowej szufladzie posiada ogromną ilość filmowych plakatów, książek, albumów, zdjęć, fotografii, czasopism, rysunków, scenariuszy, taśm, a nawet kaset video. Człowiek oddany kinematografii, który obok domu zbudował swoje własne małe kino.

Trudno wybrać wśród setek plakatów znajdujących się w kolekcji Krzysztofa Kucharskiego te najlepsze. Ktoś mógłby zarzucić wielowątkowość, brak chronologii, miszmasz przedstawianych plakatów. Jednak takie były tamte czasy… Mało poukładane i dość zaskakujące. W filmie również, w repertuarach kinowych tym bardziej. Filmy „półkowniki” leżakowały odłożone w kątach i wchodziły na ekrany polskich kin po wielu latach, bywało, że z dnia na dzień i w błyskawicznym tempie trzeba było zrobić plakat, który ku zaskoczeniu współczesnym okazuje się dziś arcydziełem. Czasem długo zastanawiano się co też zaprojektować do tytułu filmu, którego się ani nie widziało, ani o którym nic się nie słyszało. Były plakaty malowane, graficzne, fotograficzne.

A dziś… wystawa z kolekcji Krzysztofa Kucharskiego to ułamek jego pięknej kolekcji. To także podróż do przeszłości kina i plakatu tamtych czasów. Namiastkę pasji do X Muzy oddajemy w ręce widzów festiwalu, by zobaczyli przekrój tego, co udało nam się znaleźć w piwnicach Pana Krzysztofa.

Przedstawiamy wyszperane pięknoty plakatu. Otwarcie wystawy w niedzielę, 26 czerwca 2011 roku o godzinie 20.00 w Niecce Centrum Sztuki Współczesnej. Wystawa potrwa do 3 lipca.

Zaćmienie częściowe / Mieczysław Wasilewski
Mefisto / Lech Majewski
39 stopni / Waldemar Świerzy
Magiczne ognie / Jakub Erol
Planeta krawiec / Lech Majewski
Limuzyna Daimler-Benz / Jakub Erol
Przesłuchanie / Andrzej Pągowski
Critters / Mieczysław Wasilewski
Małżeństwo Marii Braun / Andrzej Pągowski
Pierwsza miłość / Andrzej Pągowski
Saint Jack / Jan Młodożeniec
Zwykli ludzie / Jan Młodożeniec
Tunel / Romuald Socha
Powrót do domu / Jan Młodożeniec
Pół żartem, pół serio / Wiesław Wałkuski
MASH / Grzegorz Marszałek
Piłkarski poker / Andrzej Pągowski
Harfa birmańska / Andrzej Pągowski
Soból i Panna / Henryk Waniek
Z przewiązanymi oczami / Marek Płoza-Doliński
Zasady domina / Romuald Socha
Dzień Wisły / Andrzej Pągowski
Bukareszt 21.30 / Nieto
Dom pod czerwoną latarnią / Włodzimierz Terechowicz
Dupont lajoie / Lech Majewski
Dom przy Carroll Street / Eugeniusz Skorwider
Przeciw Wranglowi / Marek Mosiński
Nie strzelać do nauczyciela / Anna Mikke
Dziewięć miesięcy / Jakub Erol
Znachor / Jakub Erol
Sędzia Fayard zwany szeryfem / Włodzimierz Terechowicz
Dzień szakala / Eryk Lipiński
Dzień powszedni / Stryj
Drzwi w drzwi / Zygmunt Zaradkiewicz
Z własnej i nieprzymuszonej woli / Mieczysław Wasilewski
Historia miłości / Mieczysław Wasilewski
Zorro / Romuald Socha
Dyrektor do wszystkiego / Marika Ekier
Pani Minister tańczy / Jakub Erol
Dziewczyna z laską / Mieczysław Wasilewski
Jak rozpętałem II wojnę światową. Ucieczka / Jerzy Flisak
Jak rozpetałem II wojnę światową. Wśród swoich / Jerzy Flisak
Jak rozpętałem II wojnę światową. Za bronią / Jerzy Flisak
Dziewczęta z Nowolipek / Jakub Erol
Hitler z naszej ulicy / E. Libera
Mistrz Boksu / Wiesław Wałkuski