„Trzeba znaleźć światło w mroku” — spotkanie z reżyserką Dovilė Šarutytė. W piątek 1 lipca odbyła się projekcja jednego z filmów biorących udział w konkursie On Air — „A Feature Film About Life” w reżyserii Dovilė Šarutytė. Podczas spotkania po seansie reżyserka opowiedziała widzom, jak przebiegał proces tworzenia filmu opartego na doświadczeniu straty i żałoby. Więcej »

„Bo we mnie jest seks”, czyli herstoria Kaliny Jędrusik. „Bo we mnie jest seks” to film stworzony przez kobiety i opowiadający o kobietach. Reżyserka Katarzyna Klimkiewicz, zdecydowała się na opowiedzenie historii Kaliny Jędrusik w niecodzienny i nieszablonowy sposób, bawiąc się estetyką i wrażliwością lat 60. Więcej »

„Czy wszystko OK?” — spotkanie z reżyserem Konradem Aksinowiczem. Czy wszystko OK? — To było pierwsze pytanie, które padło podczas spotkania z reżyserem „Powrotu do tamtych dni” Konradem Aksinowiczem. Zadał je reżyser do milczącej tuż po seansie publiczności. Więcej »

Wieczne pretensje

Permanent Objections · reż. Grzegorz Królikiewicz
Polska 1974, 70’

Pokazy

30/06, 16:30 · Kino Centrum

Krytyczny obraz negatywnych zjawisk społecznych skonstruowany metodą zderzenia wyostrzonych ekspresyjnie scen. Franek, cwaniak i oszust, zaprzyjaźnia się z Rysiem, inspektorem, który przeprowadza kontrolę zakładów mięsnych. Zostaje jego pomocnikiem. Rysio wykrywa nadużycia w rzeźni. Zabiera Franka na zjazd absolwentów liceum... Franek nadal nie wie co z sobą począć. Pijany wybiega na arenę cyrkową i woła:

– Jestem nieszczęśliwy, Polacy, rodacy!

Reżyser:Grzegorz Królikiewicz
Scenariusz:Grzegorz Królikiewicz
Muzyka:Henryk Kuźniak
Zdjęcia:Bogdan Dziworski
Montaż:Grzegorz Królikiewicz
Obsada:Bogusz Bilewski, Franciszek Trzeciak, Lucyna Winnicka, Jerzy Przybylski, Irena Malkiewicz, Andrzej Lipiński
Nagrody:Nagroda za zdjęcia i nagroda dziennikarzy na FPFF (Gdynia, 1975) / Award for Cinematography and Award of the Journalists at PFF in Gdynia (1975)