X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Paradżanow

Paradjanov · reż. Olena Fetisova, Serge Avedikian
Ukraina, Francja, Gruzja, Armenia 2013, 95’

Pokazy

23.10, 15:00 · Od Nowa – nowa scena

Jest rok 1960, gdy w życiu Paradżanowa dochodzi do dwóch wydarzeń. Najpierw otrzymuje pozwolenie na nakręcenie Cieni zapomnianych przodków. Potem dowiaduje się, że jego żona Swietłana urodzi ich syna. Jego pierwszy film odnosi w Europie wielki sukces, ale władze radzieckie praktycznie go odrzucają. Paradżanow nie ustaje w rozdrażnianiu władz swoim ekstrawaganckim zachowaniem, a swój dom zamienia w klub wolności artystycznej. Zapełnia pustkę — pozostałą po odejściu Swietłany — młodymi, pięknymi i utalentowanymi ludźmi, pośród których znajduje się młody architekt Arsenij. Mężczyźni mocno się zaprzyjaźniają. Paradżanow udaje się do Armenii, gdzie kręci Kwiat granatu, drugie ze swoich genialnych dzieł. Reżyser nie podejrzewa, że domino dawno ruszyło, a jego działalności przygląda się KGB. W 1971 r., po powrocie do Kijowa Paradżanow zostaje aresztowany, a film Kwiat granatu zostaje zakazany. Reżysera skazano na 5 lat pobytu w więzieniu o zaostrzonym rygorze, a spośród wielu stawianych mu zarzutów jest także „podejrzenie” o skłonności homoseksualne oraz zachęcanie Arsenija do popełnienia samobójstwa...

Reżyser:Olena Fetisova, Serge Avedikian
Scenariusz:Olena Fetisova
Muzyka:Michel Karsky
Zdjęcia:Sergei Mikhalchuk
Montaż:Alexandr Shvets, Alexandra Strauss
Obsada:Serge Avedikian, Yulia Peresild, Zaza Kashybadze, Alexandra Strauss
Produkcja:Olena Fetisova
Dystrybucja:Arthouse Traffic
Nagrody:MFF w Odessie / Odessa IFF – Nagroda Złotego Księcia / Golden Duke Award (2013); Batumi AIFF – Nagroda za Najlepszą Rolę Męską / Award for the Best mail acting (2013); Cinepolitica IFF, Bucharest / MFF Cinepolitica w Bukareszcie – Specjalna nagroda jury / Special Jury Prize (2014)

Olena Fetisowa to ukraińska reżyserka, scenarzystka i producenta, a także członkini Europejskiej Akademii Filmowej (EFA). Urodziła się w 1964 r. w Kijowie, w rodzinie filmowców. W 1987 r. ukończyła Państwowy Instytut Kinematografii Federacji Rosyjskiej (WGiK) w Moskwie. Olena jest reżyserką, autorką scenariuszy i producentką wielu filmów, które wzięły udział i wygrały szereg nagród na międzynarodowych festiwalach filmowych. W 2009 r. za swoją działalność producencką Olena otrzymała na Ukrainie nagrodę państwową im. Tarasa Szewczenki za najlepszy film dla dzieci. W tym samym roku rozpoczęła pracę nad scenariuszem i wyreżyserowaniem swojego pełnometrażowego debiutu Paradżanow.

Filmografia:
2013 – Paradjanov / Paradżanow

Program 2014

Google Translate