X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Inny świat

Another World · reż. Dorota Kędzierzawska
Polska 2012, 97’

Pokazy

25.10, 13:00 · Od Nowa – nowa scena

Film dokumentalny. Filmowa opowieść o świecie, którego już nie ma. Danuta Szaflarska — wybitna polska aktorka filmowa i teatralna — jest narratorką i przewodnikiem po historii i kulturze, które ukształtowały ją jako człowieka. Oszczędna forma i zdjęcia Arthura Reinharta utrzymane głównie w czarno-białej poetyce, przeplatane archiwaliami ze zbiorów aktorki, a także kadrami z filmowych produkcji, z których słynie Danuta Szaflarska — Zakazanych piosenek, Skarbu, Pożegnania z Marią czy Pora umierać, tworzą ramę dla pełnej dygresji, wspomnień i poczucia humoru opowieści, którą dzieli się bohaterka. Przez symboliczne 97 minut filmu, które jest bezpośrednim nawiązaniem do wieku aktorki — Danuta Szaflarska w roku powstania filmu ukończyła 97 lat — widzowie mają okazję zobaczyć świat widziany oczami tej wyjątkowej osobowości polskiej kultury.

Reżyser:Dorota Kędzierzawska
Scenariusz:Dorota Kędzierzawska
Muzyka:Włodzimierz Pawlik
Zdjęcia:Arthur Reinhart
Montaż:Dorota Kędzierzawska, Arthur Reinhart
Obsada:Danuta Szaflarska
Nagrody:Orzeł / Eagle Award – Najlepszy Film Dokumentalny / Best Documentary (2014)

Dorota Kędzierzawska urodziła się w 1957 roku w Łodzi. Jest reżyserką, scenarzystką i montażystką. W latach 1976–1978 studiowała na Wydziale Kulturoznawstwa Uniwersytetu Łódzkiego. W 1981 roku ukończyła Wydział Reżyserii PWSTviT w Łodzi.

Wybrana filmografia

  • 2012 – Inny świat
  • 2010 – Jutro będzie lepiej
  • 2007 – Pora umierać
  • 2005 – Jestem
  • 1998 – Nic
  • 1991 – Diabły, diabły

Program 2014

Google Translate