X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Randka w ciemno

Shemtkhveviti paemnebi · reż. Levan Koguashvili
Gruzja, Ukraina 2013, 99’

Pokazy

23.10, 11:30 · Kino Centrum

Sandro jest nauczycielem po czterdziestce i nadal mieszka z rodzicami, którzy nieustannie wtrącają się w jego prywatne życie. Sandro wykazuje też niewielkie zainteresowanie randkami w ciemno, do których usilnie namawia go jego przyjaciel, Iva. W czasie wycieczki nad Morze Czarne zakochuje się we fryzjerce Mananie. Kiedy jej mąż, Tengo, dostaje wcześniejsze zwolnienie z więzienia, kłopotliwe położenie Sandro przyjmuje absurdalny wymiar. W efekcie wdaje się on w szalone dysputy rodzinne i czuje się zobowiązany do zabrania Manany, która jest w ciąży z Tengo, do domu swoich rodziców. Ta pełna melancholii komedia jest napędzana przez źle wyciągnięte wnioski oraz nieporozumienia, a każdy z bohaterów wtrąca się we wszystko. Fakt, że nikt tu nikogo uważnie nie słucha, prowadzi wyłącznie do jeszcze większego zamieszania. W chwilach zwątpienia wszyscy zajadle kłócą się ze sobą, co nieuchronnie kończy się jeszcze większymi eksplozjami emocji. Wydarzenia pędzą i gęstnieją, ale ton narracji pozostaje spokojny. Filmowi udaje się uzyskać nadzwyczajną głębię znaczeniową dzięki rezygnacji z sentymentalizmu oraz zastosowaniu rozmaitych elips i aluzji, a także dzięki zdjęciom nasyconym niesamowitą kolorystyką oraz doskonałym wyczuciem przestrzeni, architektury oraz pejzażu miejskiego.

Reżyser:Levan Koguashvili
Scenariusz:Boris Frumin, Levan Koguashvili, Andro Sakvarelidze
Zdjęcia:Tato Kotetishvili
Montaż:Nodar Nozadze
Obsada:Andro Sakvarelidze, Ia Sukhitashvili, Archil Kikodze, Vakhtang Chachanidze, Kakhi Kavsadze
Produkcja:Levan Koguashvili, Ketevan Machavariani, Suliko Tsulukidze, Olena Yershova
Dystrybucja:Art House
Nagrody:MFF w Sofii / Sofia IFF – Najlepszy Film, Najlepszy Reżyser, nagroda FIPRESCI / Best Film, Best Director, FIPRESCI Prize (2014); GoEast Festival – Nagroda dla najlepszego reżysera / Best Directors Award (2014); Lecce Filmfestival – Golden Olive Tree (2014)

Levan Koghuashvili urodził się w Gruzji w 1973 roku. Po ukończeniu szkoły, rozpoczął studia w Państwowym Instytucie Filmu i Teatru w Tbilisi, ale rok później doszło do wybuchu wojny domowej w Gruzji i rozpoczął pracę jako dziennikarz, a później jako reżyser. Ukończył Nowojorską Szkołę Filmową. W 2009 roku nakręcił głośny dokument Women from Georgia. Jego pierwszy pełnometrażowy film Dni ulicy (2010) był pokazywany na wielu festiwalach filmowych.

Filmografia:

  • 2013 – Blind Dates
  • 2010 – Dni ulicy

Program 2014

Google Translate