X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Klasowy wróg

Razredni sovražnik · reż. Rok Biček
Słowenia 2013, 112’
Polska premiera

Pokazy

22.10, 13:00 · Od Nowa – nowa scena

Relacje uczniów z nowym nauczycielem języka niemieckiego stają się niezwykle napięte, ponieważ dzielą ich ogromne różnice związane ze sposobem patrzenia na życie. Po samobójstwie jednej z uczennic cała klasa obarcza nauczyciela odpowiedzialnością za jej śmierć. Kiedy uczniowie wreszcie zdają sobie sprawę, że nie wszystko jest tak czarno-białe, tak jak wcześniej sądzili, jest już za późno...

Tak ujął to reżyser filmu: „Uważam, że sztuka filmowa powinna odnosić się do kwestii ludzi zamieszkujących dany kraj, ale także do społeczności globalnej. W filmie Klasowy wróg osiągnięto to poprzez ukazanie mikroświata uczniów szkoły średniej, którzy stanowią pokolenie skrajnie podatne na ciosy. Dzięki temu są oni bardzo wrażliwi, czy tego chcą czy nie, na wszystko co ich dotyka bezpośrednio i to, co dzieje się wokół nich.”

Reżyser:Rok Biček
Scenariusz:Rok Biček, Janez Lapajne, Nejc Gazvoda
Zdjęcia:Fabio Stoll
Montaż:Janez Lapajne, Rok Biček
Obsada:Igor Samobor, Nataša Barbara Gračner, Tjasa Zeleznik, Tjasa Zeleznik, Robert Prebil
Produkcja:Janez Lapajne, Aiken Veronika Prosenc
Dystrybucja:Triglav Film
Nagrody:MFF w Bratysławie / Bratislava IFF – Nagroda FIPRESCI / FIPRESCI Award (2013); MFF w Wilnie / Vilnius IFF – Nagroda dla Najlepszego Aktora, nagroda CICAE / Best Actor, CICAE Award (2014)

Rok Biček urodził się w Novo Mesto (Słowenia), w 1985 roku. Jest absolwentem Uniwersytetu Lublańskiego (Słoweńskiej Akademii Teatru Radia Filmu i Telewizji na tymże uniwersytecie). Do świata kina dostał się dzięki sukcesom studenckim na Akademii Badań nad Sztuką Reżyserii Filmowej PoEtika założonej przez Janez Lapajna. Za swoje projekty zrealizowane w czasie studiów zdobył szereg nagród. Klasowy wróg to jego debiut fabularny.

Filmografia:

  • 2014 – Class Enemy

Program 2014

Google Translate