X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Difret

Difret · reż. Zeresenay Berhane Mehari
Etiopia, USA 2014, 99’
Polska premiera

Pokazy

19.10, 11:00 · Od Nowa – nowa scena

Meaza jest młodą prawniczką i rzeczniczką praw kobiet w Addis Abebie, która świadczy darmowe usługi prawnicze dla biednych. Kiedy czternastoletnia Hirut zostaje porwana przez rolnika pragnącego ją poślubić (praktyka porywania z zamiarem poślubienia jest bardzo powszechna w jej wiosce i jest to jednocześnie jedna z najstarszych tradycji w Etiopii), zabija go z jego własnego karabinu w czasie próby ucieczki. Hirut zostaje oskarżona o morderstwo, a Meaza postanawia podjąć się trudu jej obrony. Meaza jest tak zainspirowana odwagę młodej dziewczynki, że zuchwale wdaje się w konflikt pomiędzy władzą cywilną domagającą się respektu dla prawa oraz posłuszeństwem wobec prawa zwyczajowego, stawiając na szali dalszą pracę prawniczą na rzecz kobiet, aby ocalić życie Hirut. Dramat oparto na prawdziwych wydarzeniach.

Reżyser:Zeresenay Berhane Mehari
Scenariusz:Zeresenay Berhane Mehari
Muzyka:Dave Eggar, David Schommer
Zdjęcia:Monika Lenczewska
Montaż:Agnieszka Glińska
Obsada:Meron Getnet, Tizita Hagere, Rahel Teshome
Produkcja:Emanuel AG, Carrie Lynn Certa, Leelai Demoz, Angelina Jolie, Zeresenay Mehari, Mehret Mandefro
Dystrybucja:Bomba Film Sp. z o.o.
Nagrody:Festiwal Filmów Niezależnych Sundance / Sundance FF – Nagroda publiczności World Cinema Dramatic / Audience Award World Cinema Dramatic (2014) / MFF w Berlinie / Berlin IFF – Nagroda Panorama Audience Award / Panorama Audience Award (2014)

Zeresenay Berhane Mehari to pisarz i reżyser, który ma na swoim koncie ponad dekadę doświadczenia w pracy nad filmami. Urodził się i wychował w Etiopii, a następnie wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie wstąpił do szkoły filmowej. Powołał do życia wytwórnię Haile Addis Picture, aby wyprodukować swój pierwszy film fabularny Difret (2014). Posiada tytuł licencjata uzyskany na USC’s School of Cinematic Arts.

Filmografia:

  • 2014 – Difret

Program 2014

Google Translate