X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Droga krzyżowa

Kreuzweg · reż. Dietrich Brüggemann
Niemcy, Francja 2014, 107’
Polska premiera

Pokazy

19.10, 19:15 · Od Nowa – nowa scena

Czternastoletnia Maria mieszka w małym miasteczku na południu Niemiec ze swoimi rodzicami i trójką rodzeństwa — 11-letnim Thomasem, 7-letnią Kathariną i 4-letnim Johannesem, niemową. Rodzina wyznaje surowe, katolickie zakazy i należy do fikcyjnej kongregacji Św. Pawła, której liderzy nie uznają reform, jakie wprowadzono do Kościoła Katolickiego w latach 60. Dominująca matka boi się okresu, w którym jej córka zacznie dojrzewać, ojciec Marii prawie nie uczestniczy w życiu rodzinnym, bo nie ma w domu nic do powiedzenia. Życie według rygorystycznych zasad przekreśla szanse na indywidualny rozwój i duchowe poszukiwania. Nastoletnia Maria jest jednak pokorna i wierna zasadom, więc przygotowuje się do bierzmowania pod skrzydłami lokalnego księdza. Duchowny opowiada swoim bogobojnym studentom o istocie poświęcenia i wyjątkowym statusie, jaki żołnierze Jezusa zyskują w oczach Boga. Jego opowieści urzekają Marię zafascynowaną świętymi męczennikami. Zasiane w jej duszy ziarno wiary w cud szybko zaczyna kiełkować.

Reżyser:Dietrich Brüggemann
Scenariusz:Dietrich Brüggemann, Anna Brüggemann
Zdjęcia:Alexander Sass
Montaż:Vincent Assmann
Obsada:Lea van Acken, Franziska Weisz, Florian Stetter, Lucie Aron, Moritz Knapp, Klaus Michael Kamp
Produkcja:Leif Alexis, Michael Jungfleisch
Dystrybucja:Aurora Films
Nagrody:MFF w Berlinie / Berlinale IFF – Srebrny Niedźwiedź za Najlepszy Scenariusz, Nagroda Jury Ekumenicznego / Silver Bear for Best Script, Ecumenical Film Prize (2014)

Dietrich Brüggemann urodził się w Monachium w 1976 roku. Między 2000 a 2006 rokiem studiował reżyserię na Akademii Filmu i Telewizji im. Konrada Wolfa (HFF) w Poczdamie. Jego film Run If You Can w 2010 roku otworzył na Berlinale prestiżową narodową sekcję Perspektive Deutsches Kino. Czas wolny Brüggemann poświęca na realizację teledysków (m.in. dla Thees Uhlmann i Judith Holofernes). Pojawia się też w roli akompaniatora przygrywającego na pianinie podczas seansów niemych filmów.

Filmografia:

  • 2014 – Droga Krzyżowa / Stations of the Cross
  • 2010 – Biegnij jeśli możesz / Run If You Can

Program 2014

Google Translate