X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Plemię

Plemya · reż. Myroslav Slaboshpytskiy
Ukraina 2014, 130’

Pokazy

23.10, 18:30 · Kino Centrum

Głuchoniemy Siergiej dostaje się do specjalnej szkoły z internatem dla głuchoniemych. W nowym miejscu musi odnaleźć swoje miejsce w hierarchii narzuconej przez organizację zwaną Plemieniem — szkolną sieć uwikłaną w działalność przestępczą i prostytucję. Wzięcie udziału w kilku włamaniach powoduje, że Siergiej awansuje w organizacji. Wtedy spotyka Annę, jedną z konkubin Szefa, co powoduje mimowolne pogwałcenie wszystkich niepisanych zasad, jakimi rządzi się tytułowe plemię.

Sam reżyser powiedział o swoim filmie: „Od dawien dawna chciałem złożyć hołd kinu niememu. Chciałem zrobić film, który da się zrozumieć bez jednego słyszanego słowa. Nie chcę przez to powiedzieć, że myślałem o zrobieniu jakiegoś europejskiego filmu «egzystencjalnego», w którym bohaterowie przez połowę filmu gremialnie milczą. Warto dodać, że aktorzy w filmie niemym wcale nie byli cisi. Komunikowali się bardzo żywiołowo, dzięki całemu wachlarzowi języka ciała i wątków pobocznych. Potrafili przekazywać emocje i uczucia nie mówiąc nawet słowa.”

Reżyser:Myroslav Slaboshpytskiy
Scenariusz:Myroslav Slaboshpytskiy
Zdjęcia:Valentyn Vasyanovych
Montaż:Valentyn Vasyanovych
Obsada:Grigoriy Fesenko, Yana Novikova, Rosa Babiy, Alexander Dsiadevich, Yaroslav Biletskiy, Ivan Tishko
Produkcja:Miroslav Slaboshpitsky
Dystrybucja:Arthouse Traffic
Nagrody:MFF w Cannes / Cannes IFF – Nagroda główna w Międzynarodowym Tygodniu Krytyki, Nagroda France 4 Visionary / Critics Week Grand Prize, France 4 Visionary Award (2014)

Myroslav Slaboshpytskiy urodził się w 1974 roku w Kijowie na Ukrainie. Ukończył wydział filmowy na Narodowym Uniwersytecie Teatru, Filmu i Telewizji im. Karpenko-Kary w Kijowie w specjalności reżyseria filmów fabularnych. Pracował w kijowskich studiach filmowych (Studio Filmowe im. Aleksandra Dowżenki) oraz w Petersburgu (Studio Lenfilm). Drugi z jego filmów, Diagnozę, nominowano do nagrody Złotego Niedźwiedzia. Głuchota (Deafness), kolejny ze zrealizowanych przez niego filmów krótkometrażowych po raz drugi zaprowadził go na festiwal Berlinale z nominacją do Złotego Niedźwiedzia. Od 2013 r. jest członkiem Europejskiej Akademii Filmowej.

Filmografia:

  • 2014 – The Tribe / Plemya

Program 2014

Google Translate