X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Jaskółka

Caged Swallow, The · reż. Bartosz Warwas
Polska 2013, 73’

Pokazy

19.10, 17:00 · Kino Centrum

Lata 70. były takie kolorowe: Opole, Coca-Cola w sklepach, Polak papieżem a do tego sukcesy reprezentacji w piłce nożnej. Lecz czasy Gomułki i Gierka to także czarno-białe refleksy: wampir z Zagłębia, strzelanie do robotników i piekło każdego dnia w domu. We wspomnieniach Agnieszki Jaskółki obydwa obrazy są wciąż przeraźliwie żywe... Jak mówi reżyser: „W trakcie filmu okazuje się, że na pozór swobodnie splecione ze sobą wątki prowadzą ku jednemu, konkretnemu i dramatycznemu wydarzeniu z przeszłości, które miało miejsce 21 czerwca 1973 roku. (…) Film jest inspirowany prawdziwą historią, przeczytaną dawno temu w gazecie. Historią kobiety, która po 30 latach, wiedziona nagłym impulsem, przypomniała sobie dawno wyparte wydarzenia ze swojego dzieciństwa”.

Reżyser:Bartosz Warwas
Scenariusz:Bartosz Warwas, Marcin Włodarski, Ewa Kustusz
Muzyka:Rafał Nowak
Zdjęcia:Ernest Wilczyński
Montaż:Cecylia Pacura, Edyta Zajdlic
Obsada:Ewa Kustusz, Marcin Włodarski, Barbara Dembińska, Michał Staszczak, Bronisław Wrocławski, Dorota Kiełkowicz
Produkcja:Mariusz Grzegorzek, Marcin Malatyński, Łukasz Barczyk, Bartosz Warwas
Dystrybucja:Alter Ego Pictures

Bartosz Warwas urodził się w 1978 r. Krakowie. Absolwent polonistyki, od 2006 roku student reżyserii Szkoły Filmowej w Łodzi. Jego magisterski film dyplomowy pt. Jaskółka jest drugim — po Rysopisie Jerzego Skolimowskiego (1964) — pełnometrażowym filmem fabularnym zrealizowanym w ramach szkolnego programu dydaktycznego. Pracował jako drugi reżyser przy filmach Hiszpanka Łukasza Barczyka oraz Sąsiady Grzegorza Królikiewicza.

Wybrana filmografia:

  • 2013 – Jaskółka / The Caged Swallow
  • 2012 – Oszust / The Cheater Day

Program 2014

Google Translate