X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Celebration Of Harold Pinter, A

Celebration Of Harold Pinter, A · reż. John Malkovich
Toruń 2015, 80’

Pokazy

20.10, 19:00 · Teatr „Baj Pomorski”

Z radością zapowiadamy jedno z najważniejszych wydarzeń tegorocznego festiwalu filmowego TOFIFEST. Brytyjski aktor Julian Sands wystąpi w Toruniu w spektaklu „A Celebration of Harold Pinter”, wyreżyserowanym przez Johna Malkovicha.

To wydarzenie, w którym przenikają się dwie muzy — teatr i kino. Spektakl jest spotkaniem z niezwykłym aktorem filmowym, grającym równie niezwykłego dramaturga teatralnego. Sands i Malkovich stworzyli porywający monodram, przedstawiający Harolda Pintera nie tylko jako znanego wszystkim artystę. Dzięki spektaklowi poznajemy go także jako człowieka, ze wszystkimi jego przywarami i nastrojami. Pewnie dlatego „The New York Times”, recenzując spektakl Sandsa, napisał: „Czuje się tu obecność Pintera...”. Spektakl był nominowany do 2013 Drama Desk Award.

Projekt spektaklu narodził się w 2005 roku, kiedy Sands zaproponował Pinterowi zaadaptowanie sceniczne zestawu wierszy laureata Nagrody Nobla. Pinter nie tylko zgodził się na współpracę, ale pozwolił Sandsowi na wejście w głąb jego codziennego życia i pracy. Ta wyjątkowa współpraca przekształciła się w cudownie zabawny i fascynujący solowy koncert Juliana Sandsa.

A celebration of Harold Pinter po raz pierwszy wystawiono na festiwalu w Edynburgu w 2011 roku. Sztukę prezentowano w największych miastach — Nowym Jorku, Chicago, San Francisco, Los Angeles, Meksyku, Londynie i Paryżu. Teraz zobaczymy ją w Toruniu.

Ostateczne szlify nadał monodramowi John Malkovich. Dwukrotnie nominowany do Oscara wielki gwiazdor Hollywood karierę zaczynał właśnie od teatru. Mając 24 lata, założył w Chicago grupę Steppenwolf Theatre Company. Kilka lat później debiutował na scenie najsłynniejszej dzielnicy teatralnej świata — nowojorskim Broadway’u. Zagrał wraz z Dustinem Hoffmanem w Śmierci komiwojażera. Za telewizyjną adaptację tej sztuki, Malkovich zdobył nagrodę Emmy. Reżyserował też w Europie, m.in. francuskojęzyczną wersję Niebezpiecznych związków dla Théâtre de l'Atelier w Paryżu. Aktor ma też na koncie reżyserię trzech filmów (A Postcard from Istanbul, Hideous Man, Tancerz).

Julian Sands znany jest przede wszystkim z Pól śmierci Rolanda Joffe’a (1984) i Pokoju z widokiem (1985) Jamesa Ivory’ego. Przez niemal trzy dekady kariery mogliśmy oglądać aktora w teatrze, kinie i telewizji. Grał u takich twórców, jak Mike Figgis, David Cronenberg, Wim Wenders czy Dario Argento. Zagrał główną rolę w dwóch częściach kultowego Czarnoksiężnika, w Leaving Las Vegas, Arachnofobii, Ocean’s 13. W ostatnich latach mogliśmy go zobaczyć między innymi w serialach 24 godziny, Dexter, gwiezdnych Wrotach i Tajemnice Smallville, a w kinie — w Dziewczynie z tatuażem. Sands często grywa czarne charaktery oraz… Rosjan. Od czasu do czasu użycza głosu w grach komputerowych. Sam mówi o sobie, że chociaż mieszka w Los Angeles, to nadal jest wagabundą, który nigdzie długo nie zagrzewa miejsca.

Noblista Harold Pinter to wybitny twórca teatru absurdu. Urodzony w 1930 roku, był autorem 32 dramatów, m.in. Urodzin Stanleya, Ciszy, Dozorcy. Uważany jest za najbardziej reprezentatywnego współczesnego brytyjskiego dramaturga drugiej połowy XX wieku. Pinter miał też filmowe oblicze. Był nominowany do Oscara jako scenarzysta. Spod jego pióra wyszły między innymi scenariusze do Kochanicy Francuza, Posłańca, Ostatniego z wielkich. Od czasu do czasu pojawiał się w filmach w niewielkich rólkach, jak w Krawcu z Panamy czy Mansfield Park. Był bardzo zaangażowany politycznie. Sprzeciwiał się wojnie w Iraku, inwazji NATO w Kosowie i procesowi Slobodana Miloszevicia. Pisywał też antywojenne wiersze.

Reżyser:John Malkovich
Obsada:Julian Sands

Program 2015

Google Translate