X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Czy należy bać się islamu?

Should we be afraid of Islam? · reż. Yosef Baraki
Toruń 2015, 90’

Pokazy

21.10, 19:00 · Od Nowa – duża scena

Prezentowany na tegorocznym Berlinale, nominowany do Kryształowego Niedźwiedzia film Yosefa Barakiego „Mina Walking” poprzedzi debatę specjalną festiwalu. Jest to historia 12-letniej Miny, afgańskiej dziewczynki zajmującej się ulicznym handlem. Surowe, utrzymane w chłodnej kolorystyce zdjęcia eksponują tragizm przedwczesnego wchodzenia w dorosłość i walkę o przetrwanie w świecie pełnym ryzyka.

Tuż po pokazie filmu wspólnie spróbujemy odpowiedzieć na pytania: co o muzułmańskim świecie mówi kino? Jakie miejsce w świecie Islamu zajmuje kobieta? Czy należy bać się napływu imigrantów do Europy? Pierwsza w regionie kujawsko-pomorskim, otwarta debata o (rzekomej) inwazji Islamu na Europę odbędzie się w środę 21 października o g. 19.00 na Dużej ScenieOd Nowy”. Yosef Baraki, reżyser filmu, także weźmie udział w dyskusji. Oprócz tego gościć będziemy Agatę Pospieszyńską — znawczynię kina arabskiego oraz dziennikarzy Pawła Lisickiego („Do Rzeczy”) i Natalię Waloch („Gazeta Wyborcza”, „Wysokie Obcasy”). Debatę poprowadzi Artur Zaborski, krytyk filmowy.

Reżyser:Yosef Baraki

Yosef Baraki (urodzony w 1989 r.) to filmowiec z Kanady. Ukończył studia na kierunkach produkcja filmowa i filozofia na York University and Humber College w Toronto. Krótko potem napisał scenariusz i wyreżyserował swój piąty film krótkometrażowy Der Kandidat, który w 2013 r. otrzymał prestiżową nagrodę Normana McLarena na MFF w Montrealu. Jest reżyserem, autorem scenariusza, kamerzystą i autorem zdjęć do Mina Walking, który nakręcił w 19 dni, pracując z aktorami-amatorami i przy dużej dawce improwizacji, a planem zdjęciowym była jedna z najbardziej zatłoczonych dzielnic Kabulu.

Filmografia:

  • 2015Mina Walking

Program 2015

Google Translate