X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Aktorka

Actress, The · reż. Kinga Dębska, Maria Konwicka
Polska 2015, 71’

Pokazy

22.10, 19:45 · Kino Centrum

Pełnometrażowy, biograficzny film dokumentalny o zmarłej w 2010 roku Elżbiecie Czyżewskiej — jednej z największych polskich aktorek, ikonie urody lat 60. Odniosła wielką karierę w Polsce, ale autorzy filmu bardziej skupiają uwagę na jej próbach zaistnienia jako aktorka w USA, po nagłej emigracji wraz z mężem, amerykańskim dziennikarzem, Davidem Halberstamem. Przyjaciele i znajomi Elżbiety Czyżewskiej mówią bez upiększeń o jej nieudanym małżeństwie, o wygranej po latach walce z alkoholizmem, o próbach powrotu do Polski. Z relacji ludzi jej bliskich poznajemy życie i charakter aktorki — osoby wieloznacznej, trudnej, niezwykle inteligentnej i ambitnej, ciepłej, towarzyskiej, a jednocześnie niemożliwej do wytrzymania, kłótliwej i samotnej. To opowieść o losach aktorki na różnych etapach kariery: na szczycie, na dnie i pomiędzy tymi etapami.

Reżyser:Kinga Dębska, Maria Konwicka
Scenariusz:Maria Konwicka
Zdjęcia:Radosław Ładczuk, Jan Paweł Trzaska, Maciej Kozłowski
Montaż:Bartosz Karczyński
Obsada:Elżbieta Czyżewska
Produkcja:Zbigniew Domagalski, Janusz Skałkowski
Producent:Studio Filmowe Kalejdoskop
Koproducent:Telewizja Polska
Dystrybucja:Solopan
Nagrody:Lubuskie Lato Filmowe / Lubuskie Film Summer – Brązowe Grono: Najlepszy Film Dokumentalny / Bronze Grape: Best Documentary (2015)

Kinga Dębska — reżyserka i scenarzystka. Ukończyła reżyserię na praskiej FAMU oraz japonistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Scenariusz jej autorstwa do filmu Hel został nagrodzony na Festiwalu „Młodzi i Film” w Koszalinie (2009).

Maria Konwicka — absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Przez 20 lat pracowała w animacji filmowej w Los Angeles, m.in. w studiach Disneya i Universal. Wykładała na Wydziale Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Pisała teksty do „Rzeczpospolitej” i „Gazety Wyborczej”. Jest członkiem Animation Guild w Hollywood i Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

Filmography:

  • 2015 – Aktorka

Program 2015

Google Translate