X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Karbala

Karbala · reż. Krzysztof Łukaszewicz
Polska 2015, 110’

Pokazy

23.10, 19:00 · Od Nowa – nowa scena

To były cztery dni piekła… Irackie miasto Karbala. 2004 rok, środek wojny w Zatoce Perskiej. Zaczyna się ważne muzułmańskie święto Aszura. Bojówki Al-Kaidy i As-Sadry atakują miejscowy ratusz — siedzibę lokalnych władz i policji, w którym także przetrzymywani są aresztowani terroryści. Ich kolejne wściekłe ataki odpiera osiemdziesięciu polskich i bułgarskich żołnierzy, którzy mają zapasy jedzenia oraz broni jedynie na 24 godziny. Tracą kontakt z bazą, nie wiadomo, kiedy dotrze wsparcie. Wystrzelawszy niemal całą amunicję, na racjach głodowych, zabijają ponad stu napastników, nie tracąc ani jednego żołnierza. Wygrywają największą polską bitwę od czasów II wojny światowej.

Reżyser:Krzysztof Łukaszewicz
Scenariusz:Krzysztof Łukaszewicz
Muzyka:Cezary Skubiszewski
Zdjęcia:Arkadiusz Tomiak, Łukasz Bielan
Montaż:Michał Czarnecki
Obsada:Bartłomiej Topa, Antoni Królikowski, Hristo Shopov, Atheer Adel, Leszek Lichota, Michał Żurawski
Produkcja:Włodzimierz Niderhaus
Producent:Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych
Koproducent:Agora S.A., Telewizja Polska, Canal+ Polska, Studio Produkcyjne Orka, Miramar Film
Dystrybucja:Next Film
Nagrody:FF w Gdyni / Gdynia FF – udział w konkursie głównym, Złoty Kangur – nagroda dla producenta filmu / Participation in the Main Competition, Golden Kangaroo – Film Producer Award (2015)

Krzysztof Łukaszewicz urodził się w 1976 roku w Szczecinie. Jest absolwentem Wydziału Ekonomii i Zarządzania Uniwersytetu Szczecińskiego oraz Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych na Uniwersytecie Warszawskim. Członek Polskiej Akademii Filmowej. Jego film Lincz nagrodzono Grand Prix „Wielki Jantar” na Festiwalu „Młodzi i film” w Koszalinie. Kolejną produkcję Żywie Biełaruś! doceniono na festiwalach filmowych m.in. w Gdyni, Stambule, Wiedniu i Brukseli.

Wybrana filmografia:

  • 2015 – Karbala
  • 2012 – Żywie Biełaruś! / Viva Belarus!
  • 2010 Lincz / Lynch

Program 2015

Google Translate