X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Performer

Performer, The · reż. Michał Sobieszczański, Łukasz Ronduda
Polska 2015, 63’

Pokazy

21.10, 20:30 · Od Nowa – duża scena

Performer to pełna punkowej energii opowieść o artyście, który szuka swojego miejsca we współczesnym świecie. Bohaterem filmu jest Oskar Dawicki, jeden z najbardziej oryginalnych i fascynujących współczesnych artystów, grający w filmie samego siebie. Poznajemy go w momencie przełomowym, gdy jego Mentor (Zbigniew Warpechowski) umiera. Warpechowski jest także mistrzem Najdroższego (Andrzej Chyra), przyjaciela Oskara z dzieciństwa, a obecnie także rywala, który postawił na bardziej komercyjną sztukę i odniósł ogromny sukces finansowy. Skomplikowane relacje łączą Dawickiego również z Galerzystką (Agata Buzek), która jest jego marszandką oraz kochanką. Performer to mieszanka performansu i gry aktorskiej oraz zdjęć dokumentalnych z fabularną narracją: sztuka Oskara Dawickiego prezentowana na ekranie funkcjonuje nie tylko w czasie i przestrzeni, lecz także w sposobie opowiadania, w dramacie, którego świadkami są widzowie.

Reżyser:Michał Sobieszczański, Łukasz Ronduda
Scenariusz:Maciej Sobieszczański, Łukasz Ronduda
Muzyka:Antoni Komasa-Łazarkiewicz
Zdjęcia:Łukasz Gutt
Montaż:Rafał Listopad, Mateusz Romaszkan
Obsada:Oskar Dawicki, Agata Buzek, Andrzej Chyra, Zbigniew Warpechowski, Jakub Gierszał, Anda Rottenberg
Produkcja:Kuba Kosma, Wojciech Marczewski, Wajda Studio
Dystrybucja:Solopan
Nagrody:Berlinale – Nagroda „Think: The Award” w sekcji „Forum Expanded” / The Think Film Award in the Forum Expanded section (2015)

Michał Sobieszczański — scenarzysta, dramaturg, reżyser. Jest ekspertem Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, wykładowcą Programu Fabularnego „Studio Prób” i nowego Programu Scenariuszowego SCRIPT w Szkole Wajdy oraz Wydziału Scenariopisarstwa w Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej i Telewizyjnej w Łodzi.

Łukasz Ronduda — kurator Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, inicjator projektu Filmoteka Muzeum. Wykładowca akademicki z tytułem doktora, prowadzący wykłady i seminaria z historii sztuki, estetyki, historii i teorii filmu na polskich i zagranicznych uczelniach, między innymi Princeton University i Columbia University w Nowym Jorku.

Filmografia:

  • 2015 – Performer

Program 2015

Google Translate