X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Islandzka opowieść

Hrútar · reż. Grímur Hákonarson
Islandia, Polska 2015, 93’
Polska premiera

Pokazy

20.10, 19:00 · Kino Centrum

Bracia, Gummi i Kiddi, mieszkają obok siebie w odizolowanej od świata dolinie na Islandii, zajmując się hodowlą owiec. Ich stada uchodzą za najlepsze w kraju, a obydwaj bracia regularnie zdobywają nagrody za swoje bezcenne barany, które mają rodowód sięgający starożytności. Gummi i Kiddi nie rozmawiali ze sobą od czterdziestu lat, chociaż hodują owce na tej samej ziemi i żyją w podobny sposób. Pewnego dnia owce Kiddiego zapadają na nieznaną i śmiertelną chorobę, co stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa całej doliny. Władze podejmują decyzję o uboju zwierząt w dolinie, aby zatrzymać rozprzestrzenianie się epidemii. Dla wszystkich farmerów jest to niemalże wyrok śmierci, ponieważ owce stanowią ich podstawowe źródło utrzymania — wielu postanawia opuścić dolinę. Jednak Gummi i Kiddi łatwo się nie poddają — każdy z braci postanawia walczyć z nadchodzącą katastrofą na swój własny sposób: Kiddi postanawia użyć broni, natomiast Gummi — sprytu.

Reżyser:Grímur Hákonarson
Scenariusz:Grímur Hákonarson
Muzyka:Atli Örvarsson
Zdjęcia:Sturla Brandth Grøvlen
Montaż:Kristján Loðmfjörð
Obsada:Sigurður Sigurjónsson, Theodór Júlíusson, Charlotte Bøving, Jon Benonysson, Gunnar Jónsson
Produkcja:Grímar Jónsson
Producent:Netop Films
Koproducent:Film Farms, Aeroplan Film, Profile Pictures
Dystrybucja:Gutek Film
Nagrody:MFF w Cannes / Cannes FF – Nagroda w sekcji Un Certain Regard / Un Certain Regard Award (2015); MFF w Transylwanii / Transilvania IFF – Nagroda publiczności, Specjalna nagroda jury / Audience Award, Special Jury Award (2015)

Grímur Hákonarson urodził się w 1977 roku. W 2004 roku ukończył FAMU — Wydział Filmowy i Telewizyjny Akademii Sztuk Scenicznych w Pradze. Jego filmem dyplomowym był Slavek The Shit, którym zyskał międzynarodowy rozgłos. Film został wybrany do sekcji Cinéfondation na festiwalu w Cannes w 2005 roku. Jego kolejny film krótkometrażowy, Wrestling, miał premierę na festiwalu filmowym w Locarno w 2007 roku i jest uznawany za jeden z najlepszych, islandzkich filmów krótkometrażowych. Zdobył łącznie 25 nagród na festiwalach filmowych na całym świecie.

Filmografia:

  • 2015 – Rams / Hrútar
  • 2010 – Summerland / Sumarlandið

Program 2015

Google Translate