X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Ucieczka z kina „Wolność”

Escape from the “Liberty” Cinema · reż. Wojciech Marczewski
Polska 1990, 87’

Pokazy

21.10, 13:00 · Kino Centrum

W kinie „Wolność” odbywa się projekcja filmu Jutrzenka. Seans przerywa niezwykłe wydarzenie. Aktorzy ożywają na ekranie, rozpoczynając między sobą rozmowy i wciągając w nie publiczność. Wokół kina gromadzą się tłumy, a władze i służby zastanawiają się, co począć w tej skomplikowanej sytuacji. Przybywa także cenzor, mężczyzna dobiegający pięćdziesiątki, który był kiedyś krytykiem literackim i dziennikarzem. Zaciera się granica między fikcją a rzeczywistością. Cenzor rozmawia z jedną z bohaterek filmu — Małgorzatą. Aktorka dziękuje mu za dobrą recenzję, którą kiedyś napisał, lecz jednocześnie nie pochwala tego, co robi obecnie. Uświadamia mu, że rola cenzora jest w gruncie rzeczy przyczyną jego zniewolenia. Cenzor postanawia skończyć z tym, co robił do tej pory. Decydenci postanawiają zniszczyć kopię Jutrzenki. W proteście cenzor wchodzi do filmu w celu uniemożliwienia spalenia kopii.

Reżyser:Wojciech Marczewski
Scenariusz:Wojciech Marczewski
Muzyka:Zygmunt Konieczny
Zdjęcia:Jerzy Zieliński
Montaż:Elżbieta Kurkowska
Obsada:anusz Gajos, Zbigniew Zamachowski, Teresa Marczewska, Piotr Fronczewski, Władysław Kowalski, Michał Bajor, Jan Peszek
Nagrody:FPFF w Gdyni / Gdynia FF – Złote Lwy: Najlepszy Film, Najlepsza pierwszoplanowa rola męska, Najlepsza muzyka, Najlepsza drugoplanowa rola męska / Golden Lions: Best Film, Best Leading Male Character, Best Music, Best Supporting Male Role (1990); Złote Kaczki / Golden Duck Awards – Najlepszy film polski / Best Polish Film (1991)

Wojciech Marczewski urodził sie w 1944 roku. W latach 1964–68 pracował jako asystent w Se-Ma-Forze. W latach 1989–91 był członkiem Komitetu Kinematografii, a w latach 90. dziekanem brytyjskiej uczelni filmowej – The National Film and Television School. Od roku 1998 wykłada na Wydziale Reżyserii PWSFTviT w Łodzi.

Program 2015

Google Translate