X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Ubu król

King Ubu · reż. Piotr Szulkin
Polska 2003, 90’

Pokazy

19.10, 21:45 · Od Nowa – nowa scena

Ubu, schlebiając szumowinom i podlizując się ludziom wpływowym, w krwawy sposób przejmuje władzę w państwie pod hasłami walki o wolność i demokrację. Jego głupie i okrutne rządy podporządkowane są tylko jednemu celowi — nabiciu własnej kiesy. Wprowadzane reformy są absurdalne, obywatele biednieją, zaś skarb państwa okazuje się pusty. Ubu, otoczony pochlebcami, wprowadza coraz większy terror. Podjudzony przez ambasadorów obcych mocarstw, wyrusza na wojnę z rosyjskim carem. Wyprawa kończy się klęską, a lud przepędza króla i jego żonę. Car przybywa do stolicy. Wspólnie z ambasadorami wybierają nową królową, o której sądzą, że będzie marionetką w ich rękach.

Reżyser:Piotr Szulkin
Scenariusz:Piotr Szulkin
Zdjęcia:Dariusz Kuc
Montaż:Elżbieta Kurkowska
Obsada:Jan Peszek, Katarzyna Figura, Marek Siudym, Jerzy Trela, Bogdan Kalus, Maria Ciunelis, Maria Pakulnis
Nagrody:FPFF w Gdyni / Gdynia FF – Złote Lwy: Najlepsza rola kobieca / Golden Lions: Best Female Role (2003); Orły / Eagle Awards – Najlepsze kostiumy / Best Costumes (2005)

Piotr Szulkin urodził się w 1950 r. Jest reżyserem, scenarzystą, scenografem i pisarzem. W 1975 roku ukończył Państwową Wyższą Szkołę Filmową, Telewizyjną i Teatralną imienia Leona Schillera w Łodzi. Od 1975 r. realizował filmy dokumentalne, od 1977 r. fabularne. Współpracuje z telewizją, jest także autorem opowiadań fantastyczno-naukowych.Od 1994 roku jest wykładowcą na macierzystej uczelni.

Program 2015

Google Translate