X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Znamy laureatów 19. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest. Kujawy i Pomorze

Uroczystą galą zakończyła się 19. edycja MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze, na której laureaci odebrali nagrody i wyróżnienia. W konkursie On Air wygrał film „Beasts”, a „Karnawal” otrzymał wyróżnienie. Zwycięzcą w konkursie From Poland okazał się natomiast film „Każdy ma swoje lato”.

W konkursie On Air jury w składzie: Arkadiusz Jakubik, Maria Sadowska, Roma Gąsiorowska, Piotr Domalewski i Philippe Tłokiński oglądało sześć filmów.

Grand Prix i Złotego Anioła dla reżysera Naëla Marandina i producenta Juliena Roucha zdobył film „Beasts”. To francuska produkcja, która swoją polską premierę miała właśnie na 19. MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze. Opowiada o Constance i jej narzeczonym, którzy mają nadzieję, że pewnego dnia przejmą podupadającą farmę jej ojca i stworzą z niej wielkie gospodarstwo. Gdy dziewczyna otrzymuje pomoc od wpływowego i charyzmatycznego Sylvaina, szybko się od niego uzależnia, co wpływa na relację narzeczonych. Film Naëla Marandina osadzony jest w świecie surowej, męskiej dominacji, w którym kobieta musi walczyć o szacunek.

Jury zdecydowało się także przyznać specjalne wyróżnienie, które powędrowało w ręce filmu „Karnawal” w reżyserii Juana Pabla Félixa. To argentyńsko-boliwijsko-chilisko-meksykańsko-norweska koprodukcja opowiadająca o zbuntowanym nastolatku, który marzy o tym, by profesjonalnie tańczyć malambo ― ludowy taniec argentyńskich kowbojów gaucho. Ojciec, który wychodzi z więzienia na przepustkę, zabiera chłopca i jego matkę w podróż argentyńskimi bezdrożami. W czasie wyjazdu zostają wplątani w brutalny napad, a młody chłopak robi wszystko, by jednak dotrzeć na konkurs tańca.

Swojego laureata wybrało też jury młodych w składzie: Antonina Szweda, Adam Krośnicki-Midon i Mateusz Olech. Decyzją młodego jury najlepszym filmem w konkursie On Air został „Should the Wind Drop” w reżyserii Nory Martirosyan. To film, który w sposób delikatny i powściągliwy opowiada o małej, samozwańczej, kaukaskiej republice, gdzie ma zostać otwarte lotnisko.

W konkursie From Poland, jak co roku, składem jurorskim była nasza publiczność, która zdecydowała się nagrodzić film „Każdy ma swoje lato” w reżyserii Tomasza Jurkiewicza.

Na uroczystej gali Złote Anioły za Niepokorność Twórczą powędrowały w ręce reżysera Jana Jakuba Kolskiego oraz aktora Krzysztofa Majchrzaka. To twórcy odznaczający się indywidualnym charakterem pisma, którzy zawsze chodzą własnymi drogami. Nie oglądają się na mody ani tendencje, nie biegają za popularnością i rozpoznawalnością. Robią swoje i sobie pozostają wierni. Za to chcemy ich uhonorować — mówiła Kafka Jaworska, dyrektorka Tofifest. Kujawy i Pomorze.

Złotego Anioła Bella Women otrzymała Sandra Drzymalska, znana m.in. z filmu „Sole”, który wygrał ubiegłoroczny MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze, czy z „Ostatniego Komersu” wyświetlanego na tegorocznej edycji.

Flisaka — nagrodę dla twórców związanych z naszym regionem, której fundatorem jest Prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski — otrzymała Beata Kawka, podążająca własną ścieżką aktorka filmowa, teatralna i dubbingowa oraz producentka i reżyserka dubbingu urodzona w Szubinie.

Przypominamy, że wszystkie nagrodzone filmy można obejrzeć do 12 lipca na platformie VOD festiwalu Tofifest. Kujawy i Pomorze.

Adrian Stelmaszyk

Also in this section

Google Translate

Tofifest news