X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Jury konkursu On Air 2024

Kinga Dębska

Absolwentka reżyserii filmowej praskiej FAMU i japonistyki na Uniwersytecie Warszawskim. Ma na swoim koncie kilkanaście filmów dokumentalnych, kilkadziesiąt odcinków seriali telewizyjnych i sześć filmów fabularnych. „Moje córki krowy”, jej drugi film pełnometrażowy, przyniósł jej sukces artystyczny i frekwencyjny oraz liczne wyróżnienia, m.in. nagrodę publiczności, dziennikarzy oraz kin studyjnych i lokalnych na 40. Festiwalu Filmowym w Gdyni, a także kilkanaście nagród na innych festiwalach w Polsce i na świecie. Jej kolejne filmy, „Plan B”, „Zabawa zabawa” oraz „Zupa nic”, odniosły sukces frekwencyjny. Kinga Dębska jest również autorką książek „Moje córki krowy” i „Porozmawiaj ze mną”. Wyreżyserowała teatralną, czeską sztukę współczesną „Gotowane głowy” Marka Horoscaka, „Tancerza” Witolda Gombrowicza i „Pogo” Jakuba Sieczki. Wykłada na Akademii Teatralnej w Białymstoku, w Szkole Wajdy i w Gdyńskiej Szkole Filmowej. Jej najnowszy film to „Święto ognia” na podstawie powieści Jakuba Małeckiego.

Katarzyna Figura

fot. Łukasz Ziętek

Aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna. W 1985 roku ukończyła PWST w Warszawie; naukę aktorstwa kontynuowała w paryskiej szkole Conservatoire d’Art Dramatique. Obecnie jest wykładowczynią Gdyńskiej Szkoły Filmowej. Od 2013 roku jest członkinią zespołu Teatru Wybrzeże w Gdańsku. Współpracowała z wieloma uznanymi polskimi twórcami; w jej bogatej filmografii znajdują się takie produkcje jak „Kingsajz” (1987) i „Kiler” (1997) Juliusza Machulskiego, „Złoto dezerterów” Janusza Majewskiego (1998), „Ajlawju” Marka Koterskiego (1999), „Żurek” Ryszarda Brylskiego (2003), „Yuma” Piotra Malaruka (2012), „Panie Dulskie” Filipa Bajona (2015), „7 uczuć” Marka Koterskiego (2018) czy „Chrzciny” Jakuba Skoczenia (2021). Katarzyna Figura jest laureatką wielu prestiżowych nagród, w tym Złotych Kaczek (w roku 1987 i 1997), wyróżnień aktorskich na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (w roku 1999 i 2003), honorowej nagrody Kryształowy Granat (2000), Polskiej Nagrody Filmowej Orzeł za najlepszą rolę kobiecą w „Żurku” (2004), Wielkiego Ukłonu za całokształt twórczości (2011), Platynowego Szczeniaka za wybitne osiągnięcia w aktorstwie filmowym (2012) czy wreszcie Nagrody Specjalnej Kapituły Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego (2019).

Damian Kocur

fot. Florian Gatz

Laureat ubiegłorocznego Złotego Anioła MFF Tofifest, Grand Prix konkursu ON AIR za film „Chleb i sól”. Reżyser i autor zdjęć, jeden z najbardziej uzdolnionych i wielokrotnie nagradzanych polskich twórców. Absolwent Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego przy Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, gdzie studiował realizację obrazu filmowego, telewizyjnego i fotografii na Wydziale Radia i Telewizji. Doktorant w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Członek Europejskiej Akademii Filmowej. Przełomem w jego karierze okazał się pełnometrażowy debiut, wspomniany „Chleb i sól” (2022), za który otrzymał m.in. Polską Nagrodę Filmową Orzeł w kategorii Odkrycie roku, Nagrodę Specjalną Jury na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji, Nagrodę im. Krzysztofa Krauzego Gildii Reżyserów Polskich oraz Nagrodę Dziennikarzy na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Razem z Anastassią Solonevych wyreżyserował film krótkometrażowy „Jak ce buło” (ang. As It Was, 2023), który wyselekcjonowano do Konkursu Filmów Krótkometrażowych Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes w 2023 roku.

Wojciech Urbański

fot. Adam Słaboń

Jeden z najbardziej cenionych kompozytorów i producentów muzycznych w Polsce. Stworzył ścieżkę dźwiękową do filmów takich jak „Hiacynt” (2021), „Lewandowski Nieznany” (2023) i „Fanfik” (2023), a także seriali „Ultraviolet” (2017-2019), „Rysa” (2020), „Układ” (2021) i „Infamia” (2023). W gronie twórców, z którymi współpracował, znajdują się Brodka, Tymek, Julia Wieniawa, Maciej Musiałowski i Pezet. Dyrektor muzyczny i aranżer wielu wydarzeń, m.in. gali Bestsellerów Empiku, koncertu Razem z Ukrainą, Urbański Orkiestra i Goście w ramach Męskiego Grania czy audiowizualnego spektaklu Usłysz Planetę. Współzałożyciel wytwórni Dyspensa Records. Razem z Łukaszem Stachurko tworzy duet muzyczny Rysy. Laureat wielu prestiżowych nagród, m.in. Fryderyka za płytę 4GET (2022) oraz nagrody dla najlepszej polskiej ścieżki filmowej na Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie za muzykę do filmu „Hiacynt” (2022).

Zbigniew Zamachowski

Polski aktor filmowy i teatralny, autor muzyki i tekstów piosenek. Absolwent PWSFTviT im. Leona Schillera w Łodzi (1985). Przez lata związany z wieloma najważniejszymi scenami w kraju (najdłużej z Teatrem Narodowym w Warszawie). Obecnie możemy podziwiać go m.in. na deskach Och-Teatru w Warszawie. Jego debiut w filmie to wspaniała rola Ryśka w „Wielkiej majówce" Krzysztofa Rogulskiego z 1981 roku. Za tym przyszły kolejne sukcesy i współprace z wybitnymi reżyserami, m.in.: „Dekalog X” oraz „Trzy kolory: Biały” Krzysztofa Kieślowskiego, „Zawrócony” Kazimierza Kutza, „Ucieczka z kina Wolność” Wojciecha Marczewskiego, „Zmruż oczy” Andrzeja Jakimowskiego, „Cześć, Tereska” Roberta Glińskiego czy „Pianista” Romana Polańskiego. Laureat wielu nagród i wyróżnień, między innymi Nagrody im. Stanisława Wyspiańskiego I stopnia za osiągnięcia aktorskie w teatrze, filmie i na estradzie, Nagród im. Zbyszka Cybulskiego, nagród za pierwszoplanowe role męskie na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni i Polskich Nagród Filmowych – Orłów. Uhonorowany Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis (2015) oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2017).

W tym dziale również

Google Translate

Aktualności Tofifest