X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Hakerzy wolności

Z okazji obchodów 30-lecia Solidarności MFF Tofifest zaprasza do Kina Centrum na pokaz filmu Marcina Gładycha „Hakerzy wolności”.

Stowarzyszenie WYBORCY wspólnie z reżyserem Marcinem Gładychem zrealizowało projekt, którego główną osią jest film dokumentalny o działaniach toruńskiej, Solidarności w 1985 roku pod tytułem „Hakerzy wolności”. Jan Hanasz, jeden z przywódców podziemnej „Solidarności” w regionie toruńskim, dzięki kontaktom w środowisku naukowym zbudował siatkę ludzi, która przeprowadziła kilka śmiałych akcji w latach 80-tych w Toruniu. Do najbardziej spektakularnych należały tzw. audycje balonowe, firmowane przez toruńskie Radio Solidarność oraz emitowane sygnały telewizyjne, które można było zsynchronizować z sygnałami nadajnika rządowego. W praktyce oznaczało to możliwość nakładania na program emitowany przez TVP prostych figur geometrycznych i napisów. Film opowiada o działaniach telewizyjnych.

http://hakerzywolnosci.blogspot.com

O reżyserze:

Marcin Gładych
ur.1963, fotografik, twórca prac graficznych i multimedialnych. Autor wielu wystaw indywidualnych i uczestnik prezentacji zbiorowych. Twórca niezależny. Przez 20 lat pracy do swojej twórczości wykorzystywał wiele technik fotograficznych - od fotografii czarno - białej, przez techniki „szlachetne” (guma, fotografia na porcelanie) do fotografii barwnej.
W latach 90 współpracował z wieloma czasopismami ogólnopolskimi ( Uroda, Pani, Kobieta i Życie, Sukces itd. ok. 20 tytułów). Publikował zdjęcia mody, ilustracyjne, pisał artykuły i wywiady.
W 2000 wystawa „Nieprzeciętni - Toruń 2000” wraz z Adamem Fiszem, BWA Toruń, od 2005 zajmuje się fotografią komputerową.
- 2006 - „Fotocośtam” - Grota, Toruń
- 2007 - „ Fotocośtam II” - Teatr „Wiczy”, Toruń,
- Klub „Ucho” Gdynia,
- „Andaluzja” - Teatr „Wiczy” Toruń.
W 2006 powołał z Pawłem Jaworskim (Ostatni Człowiek Na Ziemi) Festiwal Diaskopu.
W 2007 roku wyreżyserował „filozoficzny spektakl multimedialny” pt. - Gyom, Tat, E(eeee)tam - oparty na bajkach Leszka Kołakowskiego.
Pierwsza wystawa: 1987, Galeria Wieża, Warszawa.
Pierwsza okładka: styczeń 1992, „Uroda”.
Pierwsza publikacja: 1991 - „Uroda” Wywiad z Beatą Pawłowską – plastykiem.
Pierwszy pokaz mody:1995, „Muzy Chopina” impreza towarzysząca XIII Międzynarodowemu Konkursowi Pianistycznemu im. Fryderyka Chopina - Hotel Victoria, Warszawa.
Pierwszy Festiwal Diaskopu: 2006, Teatr „Wiczy”, Toruń.
Pierwszy spektakl multimedialny:2007, Baj Pomorski
Laureat nagrody prezydenta Torunia "Flisaka Tofifest" przyznanej za animację filmowego środowiska na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Tofifest 2010.

Więcej na www.gladych.pl

W tym dziale również

Google Translate

Aktualności Tofifest