X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Locarno, Norwegia. Grochowska na fali.

Jurorka Tofifest, nasza festiwalowa ulubienica, Agnieszka Grochowska ma swoje 5 minut w Europie. Podzas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Haugesund została laureatką Norweskiej Nagrody Filmowej „Amanda” jako najlepsza aktorka. Kilkanaście dni temu wychwalali ją krytycy w Locarno. Nic tylko gratulować!

Agnieszkę Grochowską, która była gościem i jurorem Tofifest 2009, nagrodzono za kreację w filmie „Upperdog” w reżyserii Sary Johnsen. „Upperdog” otrzymał także tytuł Najlepszego Norweskiego Filmu. Obraz w którym wystąpiła Grochowska otrzymał w sumie 5 nagród na 8 nominacji.

Ciepłe przyjęcie sprawili też Agnieszce na 63. Międzynarodowym Festiwalu Filmowyn w Locarno. Wśród filmów konkursowych znalazła się polsko-belgijska produkcja „Beyond The Steppes”! Prasa bardzo chwaliła kreację Agnieszki, która zagrała w tym filmie postać Niny. Film opowiada o kobiecie która pod przymusem odbywa podróż w głąb stepów Azji Centralnej. W 1940 roku Nina – młoda Polka zostaje zesłana ze swoim maleńkim dzieckiem, przez wojska sowieckie, na kresy ziem nieprzyjaciela – ZSRR. Tam pracuje w sowchozie, pod nadzorem rosyjskiej policji politycznej. Gdy jej synek zaczyna chorować, Nina wyrusza na poszukiwanie leków w towarzystwie grupy kazachstańskich koczowników…  Reżyserem obrazu jest Vanja d’Alcantara, a główne role w filmie grają obok Grochowskiej, inni polscy aktorzy – Aleksandra Justa  (jako Jadwiga) oraz Borys Szyc (jako Roman).

Prestiżowy The Hollywood Reprter tak  chwalił Agnieszkę: „Polska aktorka Agnieszka Grochowska daje pokaz najwyższego kunsztu aktorskiego w roli Niny, jednej z wielu kobiet wywiezionych z ojczystego kraju na azjatyckie odludzie ZSRR i zmuszanych do katorżniczej pracy”.

Brawo, brawo, brawo!

W tym dziale również

Google Translate

Aktualności Tofifest