X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Toruń: Filmowe odkrycie sprzed 70 lat!

Oryginalne filmy, nakręcone w Toruniu tuż przed wybuchem wojny w 1939 roku, zostały odkryte dzięki staraniom dziennikarza Szymona Spandowskiego.

Ich autorem jest Bogusław Magiera, aktor jedynej przedwojennej, toruńskiej wytwórni filmowej. 13 listopada odbędzie się w Kinie Centrum w Toruniu uroczysty pokaz odnalezionych taśm współorganizownay przez festiwal Tofifest i kuratorkę kina oraz dyrektorkę festiwalu - Kafkę Jaworską.

Toruń na chwilę przed Wojną. Cudowna pogoda, radosne taplanie się w wodzie, żaglówki. Ta sielanka zniknie za chwilę. Za kilka tygodni wybuchnie II wojna światowa i pancerne armie Hitlera spowodują śmierć wielu spośród ludzi, których oglądamy na filmie...

Unikatowy film dokumentalny odkrył dziennikarz toruńskiego dziennika "Nowości", Szymon Spandowski. Odkrycie to efekt artykułów Spandowskiego, mówiących o przedwojennej wytwórni Marwin Film z Torunia. Wytwórnia ta na przełomie lat 20. i 30. ubiegłego wieku zrealizowała jeden film, „Panienkę z chmur” i niedługo po premierze zbankrutowała. Ale jeden z aktorów grających w tym filmie - Bogusław Magiera - tak zafascynował się kinem, że przez wiele lat odkładał pieniądze i w 1938 roku kupił kamerę. Nakręcone tą kamerą filmy przekazała dziennikarzowi wnuczka filmowca - Jadwiga Tokarska. Okazało się, że krucha taśma celuloidowa nie nadaje się do odtworzenia. Dzięki inicjatywie dziennikarza z pomocą przyszła Biblioteka Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, której pracownicy zeskanowali taśmę. Dzieki temu, 13 listopada w Kinie Centrum Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu będziemy mogli obejrzeć ten fascynujący obraz filmowy. Współorganizatorem pokazu jest festiwal filmowy Tofifest prowadzący od 8 lat inicjatywę promocji i archwizowania kina z regionu kujawsko - pomorskiego "Lokalizacje".

To kolejne odkrycie Spandowskiego. Dzięki jego badaniom, historii filmu regionalnego przywrócono pamięć o wspomnianej wytwórni Marwin Film. W 2009, we współpracy z festiwalem Tofifest, uczczono też wywodzącą się z Torunia gwiazdę kina przedwojennego - Helenę Grossównę.

Pokaz połączony będzie z projekcją „Ludzi Wisły” - przedwojennego filmu twórcy "Krzyżaków", Aleksandra Forda nakręconego w Toruniu.

"Toruń. Lato'39." Odnaleziony dokument Bogusława Magiery. 13 listopada, g. 19:00, Kino Centrum, CSW w Toruniu, ul. Wały Gen Sikorskiego 13. Wstęp wolny.
Więcej: artykuł o filmie na Tofifest Blog

W tym dziale również

Google Translate

Aktualności Tofifest