X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Tofifest w TVP — tym razem Gładych

To już trzeci raz, gdy festiwal Tofifest pokazuje w Telewizji Polskiej wybrane filmy regionalnych twórców, promując ludzi robiących filmy tu i teraz. W tym odcinku „Hakerzy wolności” — najbardziej zaskakujący projekt filmowy ostatnich lat z Torunia rodem.

Cykl, w którym TVP Bydgoszcz prezentuje środowisko filmowe z naszego regionu, nosi nazwę „OFFensywa Bydgoszcz–Toruń / Dokument w TVP Bydgoszcz”, a jego autorką jest niestrudzona animatorka kultury w regionie Katarzyna Marcysiak. Emisja w niedzielę, 8 maja, o 17.00.

Jak powstali „Hakerzy”? Toruński reżyser, Marcin Gładych, zaadaptował na potrzeby ekranu niesamowitą historię włamania kilku naukowców z toruńskiej „S” na antenę komunistycznej TVP. Doszło do niego w trakcie nadawania „Dziennika Telewizyjnego” jesienią 1985, co wprowadziło bezpiekę w prawdziwy szał. O tym filmie mówiło się od kilku miesięcy, a w realizację dokumentu zaangażowane było całe filmowe środowisko Torunia. Premiera w Kinie Centrum była dużym wydarzeniem artystyczno-społecznym. To pierwszy taki film w historii Torunia.

Więcej informacji na blogu festiwalu Tofifest.

W tym dziale również

Google Translate

Aktualności Tofifest