X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Dagur Kari ze Złotym Aniołem Tofifest

Islandzki reżyser Dagur Kari otrzyma podczas 9. edycji MFF Tofifest specjalnego Złotego Anioła Tofifest dla Wybitnego Młodego Twórcy Europejskiego.

Islandczyk Dagur Kari to jeden z najciekawszych reżyserów światowego kina autorskiego. Postać znana dzięki filmom takim jak: Lost weekend, Zakochani widzą słonie / Voksne Mennesker, Noi Albinoi czy Dobre serce.

Reżyser urodził się w 1973 roku w Paryżu. Jego ojciec — Pétur Gunnarsson, jest jednym z najbardziej cenionych islandzkich pisarzy. Kari ukończył Duńską Szkołę Filmową w 1999 roku. Jego film dyplomowy Lost Weekend zdobył kilkanaście międzynarodowych nagród (m.in. w Breście, Angers, Poitiers, Monachium i Tel Awiwie). Kolejny film Kari’ego Noi Albinoi (2003) przyniósł mu międzynarodową sławę. Film zdobył m.in. 6 islandzkich nagród Edda, nagrody w Edynburgu, Brukseli, Rotterdamie i Cluj-Napoca. Na MFF  w Denver otrzymał „Krzysztof Kieslowski Award”. Noi Albinoi to słodko-gorzka historia tytułowego Noi, zagubionego nastolatka marzącego o wyrwaniu się spośród śnieżnych krajobrazów wyludnionej Islandii, które traktuje niczym więzienie. Kolejny film Káriego — Zakochani widzą słonie / Voksne mennesker (2005) to pełen absurdalnego humoru komediodramat o zakochanych młodych ludziach, którzy patrzą na świat poprzez różowe okulary. Dobre serce z 2009 roku to pierwszy anglojęzyczny film twórcy, mówiący o osobliwej przyjaźni pomiędzy niedoszłym samobójcą, a antypatycznym właścicielem podupadłego baru. Kári tworzy też z Orri Jonsson'em zespół Slowblow, który zrealizował soundtracki do jego filmów.

To najnowsza nagroda Tofifest, przyznawana od 2010 roku wschodzącym gwiazdom autorskiego kina europejskiego. W ubiegłym roku otrzymała ją niemiecka aktorka, zdobywczyni Srebrnego Niedźwiedzia Julia Jentsch.

W tym dziale również

Google Translate

Aktualności Tofifest