X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Przedpremiera: Hiszpanka dzień po Hobbicie

Zobacz "Hiszpankę" - jedź do Poznania! Tam bowiem, ta nowa, polska superprodukcja pokazana zostanie przedpremierowo 27 grudnia, w dzień po kinowej premierze filmu "Hobbit - Bitwa pięciu armii".
O "Hiszpance" od ponad roku było coraz głośniej. Premierę zapowiadano na jesień 2014, ale przesunięto ostatecznie na styczeń 2015. Film w reżyserii Łukasza Barczyka, osnuty jest wokół wydarzeń związanych z Powstaniem Wielkopolskim. Dlatego też w czasie oficjalnych obchodów 96. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego odbędzie się uroczysty pokaz filmu nazywanego "polską megaprodukcją". No bo na dzisiaj faktycznie tak to wygląda.

Historia opowiedziana w filmie pełna jest magii, okultyzmu i zmagań polsko - niemieckich... telepatów, wróżbitów i mediów spirytystycznych. "Jest rok 1918. Ignacy Jan Paderewski (Jan Frycz) w dramatycznych okolicznościach usiłuje przedostać się do Polski. Bohaterowi w powrocie do Ojczyzny usiłuje przeszkodzić, pracujący dla pruskiej armii, doktor Abuse (Crispin Glover). Mistrza przed atakiem medium ratują spirytyści, wśród których są kochankowie (Jakub Gierszał i Patrycja Ziółkowska) gotowi poświęcić wszystko - dla wolności Ojczyzny i dla siebie nawzajem" - tyle opis.

W filmie grają między innymi: Crispin Glover ("Dzikość serca", "Powrót do przyszłości"), Bruce Glover ("Chinatown", "Bond: Diamenty są wieczne"), Florence Thomassin ("Bardzo długie zaręczyny"), Jan Peszek i wielu innych. Jest też dwóch laureatów nagrody Flisak Tofifest, wywodzący się z Torunia Jakub Gierszał i Piotr Głowacki.

W filmie zaangażowanych zostało ponad 60 aktorów, zatrudniono tysiące statystów, dialogi ułożono w czterech językach. Na ostateczny obraz złożyło się 5 tysięcy ujęć z pięciu kamer, co dało blisko 1700 godzin zdjęć. Możemy się też spodziewać aż 400 ujęć z efektami specjalnymi. Wyprodukowanie filmu kosztowało 24 mln zł. Warto dodać, że produkcję niezwykle mocno - bo w 25% - dofinansował samorząd województwa wielkopolskiego, który promuje wiedzę o Powstaniu Wielkopolskim.

Tytułowa "hiszpanka" - epidemia morderczej grypy z lat 1918-19, zabiła od 50 do 100 mln ludzi. Ciekawe czy uda jej się pokonać także Paderewskiego?

W tym dziale również

Google Translate

Aktualności Tofifest