X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Skażony Luksemburg z serca Czarnobyla

Zwycięzca Tofifest 2014 Myrosław Słaboszpitskyj na festiwalu w Rotterdamie, zaprezentuje projekt nowego filmu The Luxembourg dziejącego się na skażonych katastrofą atomową terenach Czarnobyla. Prezentacja będzie częścią prestiżowego marketu dla koprodukcji filmowych CineMart.

CineMart organizowany jest w ramach festiwalu w Rotterdamie (IFFR), jednej z największych europejskich imprez filmowych. Organizatorzy ogłosili właśnie listę filmów zakwalifikowanych do programu. Znalazł się wśród nich nowy projekt Ukraińca Myroslawa Słaboszpitskiego (ang.: Myroslav Slaboshpytskiy), reżysera filmu Plemię/The Tribe, który wygrał Tofifest 2014. W ramach Cinemartu swój nowy projekt zaprezentuje też gość Tofifest i uczestnik konkursu głównego ON AIR, Syllas Tzoumerkas z Grecji.

The Luxembourg Słaboszpitskiego oparty jest na jego krótkometrażowym filmie z 2012 roku Nuclear Waste. The Luxembourg opowiada historię o miłości i zemście dziejacych się w scenerii "zony" - strefy wokół ukraińskiego miasta Czarnobyl - zniszczonego podczas katastrofy elektowni atomowej w latach 80.

"To nie będzie film o Czarnobylu, ale z Czarnobyla. Z krajobrazów, z atmosferą tego regionu, film, który mówi o ludziach na Ukrainie" - mówi reżyser. Nazwa Luksemburg jest przewrotna. "Region Czarnobyla ma ten sam rozmiar co państwo Luksemburg. Chciałem pokazać rozmiar katastrofy, jaka nas wtedy dotknęła" - dodaje Słaboszpickij.

CineMart może być wielką szansą dla nowego filmu ukraińskiego twórcy. Rotterdamski market daje bowiem filmowcom szanse na zaprezentowania swego projektu międzynarodowym specjalistom z branży filmowej. Jest też okazją do skontaktowania filmowców z potencjalnymi producentami i osobami finansującymi produkcję. Można też po prostu wygrać pieniądze. Projekty Cinemartu walczą także o nagrody: Eurimages Co-production Development Award (20.000 euro), The Arte International Award (7.000 euro) i po raz pierwszy przyznwaną Wouter Barendrecht Award (5.000 euro) fundowaną przez Fortissimo Films.

Swój projekt podczas CineMart pokaże także Syllas Tzoumerkas, który walczył o Złote Anioły Tofifest obrazem "A Blast". Grek przygotowuje film Cud Sargassowego Morza (The Miracle of the Sargasso Sea). Będzie on opowiadał o dwoch kobietach - podejrzanej o popełnienie morderstwa i egzekutorce prawa. Odkryją one uderzające podobieństwo między sobą. Przekonanie, że w bezsensownym, bezbarwnym świecie, często nie ma sensu przestrzegać zasad i praw.

Wśród filmowców wybranych do prezentacji na Cinemart znaleźli się też nagradzana w świecie reżyserka Indyjskiej Nowej Fali Ashim Ahluwalia (Miss Lovely prezentowany podczas Cannes 2012), Argentyńczyk Benjamin Naishtat (Historia del miedo z konkursu Berlinale 2014) czy Fellipe Barbosa (Casa Grande z konkursu IFFR 2014).

Reżyserowie pięciu z wyselekcjonowanych projektów, swoje poprzednie filmy nakręcili dzięki pomocy fundacji Hubert Bals Fund działajacej przy festiwalu w Rotterdamie. Fundacja przeznaczyła na rozwój tych projektów (tworzenie scenariusza, development) 180.000 euro.

Kilku spośród uczestników CineMart pokazuje też swoje filmy w programie festiwalu Rotterdam'2015. Słaboszpickij zaprezentuje Plemię/The Tribe, a Tzoumerkas wspomniane A Blast.

Niestety w tym roku nie przyjęto do CineMart żadnych polskich projektów filmowych.


Pełna selekcja projektów do CINEMART 2015:
ANGEL by Koen Mortier, Belgium/Senegal/France - CZAR FILM/ Tobina Films/Anonymes Films
LA BARRACUDA by Jason Cortlund & Julia Halperin, USA - Small Drama/Hot Metal Films/Blue Suitcase Productions
BOYFRIEND by Ashim Ahluwalia, India - Future East Film
CEUX QUI TRAVAILLENT by Antoine Russbach, Switzerland - Box Productions
COBAIN by Nanouk Leopold, Netherlands - Circe Films/Waterland Film
CUNNINGHAM by Alla Kovgan, France/USA - Arsam International/Chance Operations
LOS DELINCUENTES by Rodrigo Moreno, Argentina - Companía Amateur/Rizoma
LA FILLE DE L’ESTUAIRE by Gaëlle Denis, United Kingdom/France - Life to Live Films
GABRIEL AND THE MOUNTAIN by Fellipe Barbosa, Brazil - TvZero/Gamarosa Filmes
THE GRAY BEYOND by Alejandro Fernandez Almendras, Chile/Japan - Jirafa Films/Wa Entertainment
HOLIDAY by Isabella Eklöf, Denmark – Dharmafilm/Beofilm
KODOKUSHI by Janus Victoria, Philippines/Malaysia/Japan - Paperheart
LUXEMBOURG by Myroslav Slaboshpytskiy, Ukraine/Germany - Tandem Production/Garmata Film
THE MIRACLE OF THE SARGASSO SEA by Syllas Tzoumerkas, Greece/Netherlands - Homemade Films/ PRPL
BAT, BUTTERFLY, MOTH. by Sergio Caballero, Spain - Corte y Confección de Películas/AM Films
ONLY THE DEAD HAVE SEEN THE END OF WAR by Khavn, Philippines - Kamias Overground
ROJO by Benjamin Naishtat, Argentina - Pucará Cine
SANTA Y DELFÍN by Carlos Lechuga, Cuba - Producciones de la 5ta Avenida
A SHINING FLAW by Erwin Olaf, Netherlands - Eyeworks Film & TV Drama
TONIC IMMOBILITY by Nathalie Teirlinck, Belgium/France/Netherlands - Savage Film/CTM Pictures
VITA & VIRGINIA by Sacha Polak, United Kingdom/Netherlands - Mirror Productions/Viking Film

W tym dziale również

Google Translate

Aktualności Tofifest