X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Ida - czyli Oscar dla Polski!

Wreszcie, pierwszy raz w historii polski film zdobył Oscara w prestizowej kategorii dla Najlepszego Filmu Nieanglojęzycznego. Amerykańska Akademia Filmowa uhonorowała nim Idę Pawła Pawlikowskiego.

Pawlikowski był oszołomiony sukcesem, ale chyba cała Polska wraz z nim krzyczała z radości. Była 3:00 nad ranem czasu polskiego, gdy Nicole Kidman otworzyła kopertę i powiedziała jedno słowo: "Ida".

"Nie wiem, jak się tu znalazłem? Nakręciłem czarno-biały film o potrzebie wyciszenia i wycofania się ze świata, a wylądowałem w centrum światowego zgiełku. Życie jest pełne niespodzianek" – mówił wzruszony i roztrzęsiony Pawlikowski, kiedy miał swoje kilkadziesiąt sekund na podziękowania producentom i ekipie.

Przypomnijmy, że Polska miała tej nocy 5 szans na Oscara. Sama "Ida" nominowana była także za najlepsze zdjęcia autorstwa Łukasza Żala i Ryszarda Lenczewskiego. Podobnie nie udało się zdobyć statuetki nominowanym, dokumentalnym filmom "Nasza klątwa" Tomasza Śliwińskiego i "Joanna" Anety Kopacz. Oscara nie dostala także Anna Biedrzycka-Sheppard za kostiumy do filmu "Czarownica".

Największym zwycięzcą tegorocznej gali był film "Birdman" w reżyserii Alejandro G. Innaritu. Otrzymał cztery statuetki (dla najlepszego filmu, za reżyserię, scenariusz oraz zdjęcia). Tyle samo statuetek przypadło twórcom "Grand Budapest Hotel" Wesa Andersona (muzyka, scenografia, charakteryzacja i kostiumy). "Whiplash" zdobył 3 nagrody - za montaż, dźwięk i drugoplanową kreację J.K. Simonsa.

Warto dodać, że Oscara zdobyła też Julianne Moore za występ w "Still Alice". O tej roli pisaliśmy kilka dni temu, podkreślając iż oparta została na osobistej tragedii reżysera i scenarzysty Richarda Glatzera.

W tym dziale również

Google Translate

Aktualności Tofifest