X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Piotr Głowacki jako Albert Einstein

Karolina Gruszka jako Maria Curie-Skłodowska, a Piotr Głowacki jako Albert Einstein. Ruszyły zdjęcia do filmu Maria Curie, portretu dwukrotnej laureatki nagrody Nobla, gwiazdy światowej nauki i wielkiej Polki. Film do kin trafi w roku 2016.

Maria Curie to pierwszy tak intymny portret tej niezwykłej kobiety. Będzie to opowieść o jej smutkach, radościach i chwilach triumfu oraz porażkach — nie tylko w świecie nauki, ale również w życiu prywatnym i rodzinnym. To przez ten pryzmat chcemy ukazać nieznaną dotąd twarz naszej bohaterki — mówił podczas konferencji prasowej Mikołaj Pokromski, producent filmu.

Maria Skłodowska-Curie, dwukrotna laureatka Nagrody Nobla, nie tylko zrewolucjonizowała naukę, ale także wywarła istotny wpływ na zmianę obyczajów, torując kobietom drogę do działalności naukowej. Była pierwszą kobietą, która otrzymała tytuł profesora i prowadziła wykłady w katedrze fizyki na Sorbonie, jako pierwsza kobieta w historii została też przyjęta do Akademii Francuskiej, a za swoje zasługi została pochowana w Panteonie. Przy tym wszystkim była kobietą skromną i szlachetną, oddaną mężowi i córkom. Maria Curie to historia niezwykłej kobiety, która opuszcza ojczyznę i wyjeżdża do Francji, by rozpocząć karierę naukową.

W roli tytułowej Karolina Gruszka. Partnerują jej m.in. Izabela Kuna w roli Bronisławy Skłodowskiej — siostry noblistki, laureat Flisaka Tofifest Piotr Głowacki jako Albert Einstein i Daniel Olbrychski jako Emile Amagat — zagorzały przeciwnik Marii.

Jak informuje Onet, Maria Curie powstaje w międzynarodowym zespole realizacyjnym: reżyseria — Marie Noëlle (Francja), zdjęcia — Michał Englert (Polska), scenografia — Eduard Krajewski (Niemcy), kostiumy — Cristobal Pidre, Florence Scholtes (Belgia), charakteryzacja — Waldemar Pokromski, Mira Wojtczak (Polska), muzyka — Bruno Coulais (Francja). Na ekranie polskim aktorom partnerować będą francuscy, m.in. André Wilms (Człowiek z Hawru) i Charles Berling (Marsz pingwinów, Miłość po francusku) oraz niemieccy — Sabin Tambrea (Ludwik Szalony) i Samuel Finzi (Flemming).

Według danych największej bazy filmu polskiego filmpolski.pl, pierwszy film o Marii Curie-Skłodowskiej powstał w Polsce w 1967 roku — dokumentalny W stulecie wielkiej uczonej w reżyserii Stanisława Grabowskiego. 25 lat temu nakręcono serial o noblistce pt. Maria Curie. Une Femme Honorable, nagrodzony Złotą Nimfą dla najlepszego serialu i Srebrną Nimfą za rolę żeńską dla Marie-Christine Barrault na Festiwalu Filmowym w Monte Carlo w 1991.

W tym dziale również

Google Translate

Aktualności Tofifest