X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Europejska premiera na Tofifest. Kompozytor zagra muzykę do gry „Heroes of Might & Magic”

24 października, podczas zakończenia festiwalu filmowego Tofifest w Toruniu, swoją muzykę do serii gier komputerowych „Heroes of Might & Magic”, zagra Paul Anthony Romero. Koncert w Toruniu będzie pierwszym występem tego amerykańskiego kompozytora w Europie. Na eventim.pl ruszyła już sprzedaż biletów.

To będzie wyjątkowa, bo potrójna premiera. Romero zaprezentuje swoją muzykę podczas gali zakończenia festiwalu filmowego Tofifest, w ramach koncertu fortepianowego pt. „Heroes of Might & Magic Piano Sonata”. Będzie to dla niego pierwszy występ w Polsce i Europie, a także pierwsza prezentacja soundtracku do „Heroes” na festiwalu filmowym.

Zagram ten koncert dla moich polskich i europejskich fanów. To dla mnie bardzo ważne, by poznać się z nimi, dać im swoją muzykę i poczuć ich reakcję — mówi Romero.

Paul Anthony Romero należy do grona najbardziej utalentowanych i znanych artystów komponujących muzykę do gier wideo. Najsilniej kojarzony jest z „Heroes of Might & Magic”, kultową wśród graczy serią turowych strategii fantasy. Prace Romero porównuje się często do dzieł muzyki klasycznej co nie powinno dziwić: Dorastałem wśród muzyki Bacha, Haendla i Scarlattiego — mówi. Już w wieku 11 lat zadebiutował przed wielką widownią, wykonując przy fortepianie dzieła Mozarta z udziałem Santa Monica Symphony Orchestra. Dwa lata później zadebiutował własnym, autorskim koncertem fortepianowym. Już wtedy kariera muzyka nabrała ogromnego tempa i zaowocowała trasami koncertowymi oraz wydawnictwami płytowymi.

Osoby grające w gry komputerowe po raz pierwszy mogły usłyszeć muzykę Romero w 1995 roku, w grze „Heroes of Might & Magic: A Strategic Quest” stworzonej dla New World Computing (aktualnie Ubisoft). W kolejnych odsłonach serii, Romero współpracował z wieloma muzykami, ale najbardziej związał się z Robem Kingiem. Wspólnie skomponowali wiele znanych tematów muzycznych z „Heroes”. Romero jest też autorem ścieżek dźwiękowych do filmów, gier, musicali oraz dzieł muzyki operowej.

Występ Paula Anthony Romero będzie wydarzeniem towarzyszącym 13. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest w Toruniu. Współorganizatorami koncertu są Audiowizje Music House, i największy polski serwis zajmujący się muzyką do gier — Gamemusic.pl, we współpracy z Ubisoft PolskaBilety można już zakupić na eventim.pl.

Festiwal Tofifest, nazywany „niepokornym festiwalem”, co roku prezentuje ponad 100 pełnometrażowych filmów z kilkudziesięciu krajów świata. Są wśród nich nagrody Cannes, Berlinale, Wenecji, kandydaci do Oscarów, ale też skrupulatnie wyselekcjonowane debiuty światowe. W czterech konkursach rozdawane są festiwalowe Złote Anioły. Specjalne Anioły za niepokorność twórczą, trafiają do wybitnych gwiazd kina. Wśród laureatów są Jim Sheridan, Janusz Gajos, Jiri Menzel, Jerzy Stuhr, Geraldine Chaplin, Wojciech Smarzowski, Krystyna Janda i wielu innych.

Tofifest 2015 odbędzie się w dniach 18–25 października w Toruniu. Głównym mecenasem festiwalu jest miasto Toruń i marka Bella. Wydarzenie jest finansowane ze środków samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego, PISF, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz funduszu Kreatywna Europa.

W tym dziale również

Google Translate

Aktualności Tofifest