X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Sokurow na Tofifest: Francofonia

Świetna wiadomość dla widzów Tofifest. Na toruńskim festiwalu zobaczymy film Francofonia, najnowsze dzieło Aleksandra Sokurova. Będzie to niewątpliwie jedno z ważniejszych wydarzeń filmowych festiwalu.

Trailer

Film Aleksandra Sokurowa, opowiadający o próbach uratowania paryskiego Luwru w czasie hitlerowskiej okupacji Francji, odbił się głośnym echem na tegorocznych festiwalach w Wenecji oraz w Toronto (sekcja: Masters). Najnowszy obraz reżysera, znanego m.in. z Fausta czy Rosyjskiej arki, można odczytać zarówno jako historię walki o arcydzieła słynnego muzeum w czasie II wojny światowej, jak i dokumentalną rozprawę filozoficzno-historyczną. Co ciekawe, film w całości został nakręcony w Luwrze, który niezwykle rzadko jest dostępny dla ekip filmowych.

Film zdobył w tym roku w Wenecji trzy prestiżowe nagrody Award for Best Euro-Mediterranean Film, Fedeora Award i Fondazione Mimmo Rotella Award. W rolach głównych wystepują m.in. Louis-Do de Lencquesaing (Sponsoring Małgorzaty Szumowskiej, Ukryte Michaela Hhaneke) i Vincent Nemeth (Transporter, Człowiek w żelaznej masce, Coco Chanel, Kapitał ludzki).

Tofifest po raz kolejny udowadnia, że proponuje program premierowy i unikatowy spośród wielu polskich festiwali ambitnego kina. Podczas tegrorocznego Tofifest premierowo obejrzeć mozna będzie zwycięzcę Wenecji'2015 Desde Alla/Z daleka,  a jako jeden z pierwszych pokazów w Poslce Janis: Little Girl Blue czy Kurt Cobain: montage of the heck. Niedługo ujawnimy kolejne, polskie premiery na toruńskim festiwalu.

W tym dziale również

Google Translate

Aktualności Tofifest