X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Mediterranea w konkursie Tofifest. Obóz Europa oczami uchodźcy

Dla uciekiniera z ogarniętej wojną afrykańskiej Somalii, Burkina Faso czy Mali, Europa wydaje się być rajem. Do czasu, aż w niej nie wyląduje. Rasizm, marsze przeciw uchodźcom, obozy internowania. Jabłka w tym raju nie smakują dobrze dla obcego. O tym mówi Mediterranea film Jonasa Carpignan, który zobaczymy w konkursie głównym ON AIR.

Mediterranea to kontrowersyjne, oparte na faktach, spojrzenie na los afrykańskich uchodźców. „Mediterranea” opowiada o losach dwóch mężczyzn, wyruszających w niebezpieczną podróż z Afryki do Włoch w poszukiwaniu lepszego życia. Obraz włoskiego reżysera nazywany jest europejskim kuzynem Bestii z południowych krain, filmu Benha Zeitlina, który również poruszał problem migracji.

Carpignano w odważny ilustruje napięcie towarzyszące próbie dochodzenia własnej indywidualności w kulturze rasistowskiej. Mediterranea jest swego rodzaju rozwinięciem tematyki, jaką reżyser podjął w swoim krótkim metrażu A Chiana, który zdobył nagrodę krytyków w Cannes w 2014 roku.

Mediterranea był nominowna w tym roku do Złotej Palmy w Cannes, zdobyła też One Future Prize na IFF w Monachium

W tym dziale również

Google Translate

Aktualności Tofifest