X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Filmowy TOP 15 festiwalu. Poleca dyrektor Kafka Jaworska

Tradycją Tofifest stał się już nasz TOP 15, który publikujemy zawsze w przededniu festiwalu. 15 filmów wybranych spośród ponad 120 propozycji, to tylko nasza subiektywna sugestia. Każdy inaczej postrzega przecież kino i znajdzie na Tofi swoją „topową piętnastkę”. A my zapraszamy do TOP 15, w wyborze szefowej festiwalu Kafki Jaworskiej.

(filmy alfabetycznie)

Biały balonik / White balloon
reż. Jafar Panahi, Iran

Irańskie dzieło Jafara Panahiego z 1995 roku. Mała dziewczynka próbuje spełnić swoje dziecięce marzenie o kupnie złotej rybki. Gdy wreszcie udaje jej się to zrobić, musi stawić czoła innym wyzwaniom. „Biały balonik” to poetycka opowieść o dorastaniu i stawianiu czoła problemom większym niż my sami. Zdjęcia do filmu kręcono w Teheranie.
PASMO ISLAM.BLISKI-DALEKI WSCHÓD
Pokaz: piątek, 23.10.2015, g. 22.00, 85', Od Nowa — Nowa Scena

Demon
reż. Marcin Wrona, Polska

Film zmarłego niedawno Marcina Wrony uznany za objawienie tegorocznego Festiwalu w Gdyni. Groteska, thriller i kino grozy w jednym. Bohaterom, uczestnikom wesela, przychodzi skonfrontować się ze zjawiskami nadprzyrodzonymi, które dają o sobie znać podczas uroczystości. W rolach głównych: znany m.in. z filmu „Liban” Itay Tiran, a także Agnieszka Żulewska, Andrzej Grabowski, Cezary Kosiński.
POKAZY SPECJALNE
Pokaz: Niedziela, 25.10.2015, g. 19.30, 93', Od Nowa - Nowa Scena

Donnie Darko
reż. Richard Kelly, USA

Amerykański film na pograniczu gatunków: dramatu, horroru oraz sci-fi. Donnie, nastolatek z zaburzeniami osobowości, spotyka dziwną postać: człowieka-królika, który powoli zaczyna manipulować jego życiem. Film Richarda Kelly'ego otrzymał kilka nominacji, m.in. na Festiwalu w Sundance. To również jedna z pierwszych wielkich ról Jake'a Gyllenhaala.
PASMO LUNATYCY
Pokaz: Piątek 23.10.2015, g. 23.00, 113', Kino Centrum

Głośniej od bomb / Louder than bombs
reż. Joachim Trier, Norwegia-Francja-Dania

Polska premiera na TOFIFEST. Najstarszy syn fotografki Isabelle, Jonah, powraca do rodzinnego domu. Zmusza go to do spędzenia większej ilości czasu z ojcem Genem i wycofanym, młodszym bratem Conradem. Gene podejmuje desperackie próby nawiązania komunikacji ze swoimi dwoma synami, ale i oni muszą się zmierzyć z uczuciami dotyczącymi kobiety, którą każdy z nich zapamiętał zupełnie inaczej. Tegoroczna nominacja do Złotej Palmy w Cannes.
PASMO FORUM 14-15
Pokaz: Wtorek 20.10.2015, 18.30, 109', Od Nowa - Nowa Scena

Intruz / The Here After
reż. Magnus von Horn, Polska/Szwecja

Debiut Szweda, Magnusa van Horna, reżysera, który zdobył wykształcenie w łódzkiej szkole filmowej. Premierę miał na Festiwalu w Cannes. Główny bohater, John, powraca z poprawczaka, by rozpocząć nowe życie. Okazuje się, że społeczeństwo, w którym przychodzi mu żyć, wciąż pamięta o dawnych zbrodniach. Połączenie skandynawskiego minimalizmu z emocjonalnością rodem z Kieślowskiego. Autorem zdjęć do filmu jest Łukasz Żal, wcześniej nominowany do Oscara za „Idę”.
KONKURS GŁÓWNY ON AIR
Pokaz: środa 21.10.2015, 20.00, 98' / po seansie 21.40 spotkanie z Magnusem von Hornem (na spotkanie wstęp wolny)

Barany. Islandzka opowieść / Rams
reż. Grímur Hákonarson, Islandia

Lekko oniryczna historia dwóch braci. Choć dzielą ze sobą ziemię i styl życia, Gummi i Kiddi nie odzywają się do siebie od czterech dekad. Wyrok śmierci, jakim jest choroba dziesiątkująca owce, będące głównym źródłem zarobku, motywuje braci do wspólnej walki o przetrwanie i godność. Nagrodzony w Cannes, prezentowany także na Festiwalu w Toronto islandzki dramat Hákonarsona jest mocnym kandydatem Islandii do Oscara.
KONKURS GŁÓWNY ON AIR
Pokaz: Wtorek 20.10.2015, 19.00, 93', Kino Centrum / po seansie 20.30 spotkanie z Grímurem Hákonarsononem (na spotkanie wstęp wolny)

Janis /Janis: Little Girl Blue
reż. Amy Berg, USA

Film Amy Berg to spotkanie z Janis Joplin, kultową postacią muzyki. Piosenkarka zmarła tragicznie w 1970 roku, dołączając do mitycznego klubu „27”. Młoda reżyserka odkrywa przed widzem nowe oblicze legendy, ukazując niepublikowane dotąd listy, nagrania i rozmowy. Obraz zaprezentowany został w tym roku na Toronto International Film Festival. Pokaz na TOFIFEST będzie drugim w Polsce.
PASMO ZJAWISKA: KLUB 27
Pokaz: Poniedziałek 19.10.2015, 16.15, 106' / po seansie 17.30 spotkanie z Amy Berg (na spotkanie wstęp wolny) / Od Nowa Nowa Scena

Mina walking
reż. Yosef Baraki, Afganistan-Niemcy

Prezentowany na tegorocznym Berlinale, nominowany do Kryształowego Niedźwiedzia film Yosefa Barakiego to historia 12-letniej Miny. Afgańska dziewczynka zajmuje się handlem ulicznym i jest główną żywicielką rodziny. Surowe, utrzymane w chłodnej kolorystyce zdjęcia eksponują tragizm przedwczesnego wchodzenia w dorosłość i walkę o przetrwanie w świecie pełnym niebezpieczeństwa i ryzyka.
KONKURS GŁÓWNY ON AIR & PASMO ISLAM. BLISKI-DALEKI WSCHÓD
Pokaz: Środa 21.10.2015, 17.00, 110' / po filmie DEBATA „Czy należy bać się islamu?”. Uczestnicy: Yosef Baraki (reżyser filmowy), Agata Pospieszyńska (specjalistka ds. kina arabskiego), Paweł Lisicki (redaktor naczelny tygodnika „Do Rzeczy”, autor książki pt. Dżihad i samozagłada Zachodu, Artur Zaborski (krytyk filmowy, znawca kina islamskiego), Od Nowa - Duża Scena (na spotkanie wstęp wolny)

Nawet góry przeminą / Shan He Gu Ren
reż. Zhangke Jia, Chiny-Francja-Japonia

Nagroda Publiczności na tegorocznym MFF w San Sebastián. Sugestywny i poetycki obraz życia na prowincji. Film opowiada historię młodej kobiety, Tao, dziejącą się w XX-wiecznych zmodernizowanych i zachłyśniętych nowymi technologiami Chinach. Film jest uniwersalną historią o poszukiwaniu własnej tożsamości w stale zmieniającej się rzeczywistości.
PASMO FORUM 14-15
Pokaz: Niedziela, 25.10.2015, 15.15, 120', Kino Centrum

Nie żartuj! Ja też! / No Kidding, me too!
reż. Joe Pantoliano

Debiutancki dokument wyreżyserowany przez Joe Pantoliano. Twórca dotyka w nim problemów ludzi żyjących w izolacji – poprzez liczne rozmowy z przyjaciółmi i rodzinami osób cierpiących na depresje i inne zaburzenia psychiczne, zarysowuje obraz walki nie tylko z chorobą, ale także o własną osobowość w świecie pełnym anonimowości. Robi to z niezwykłą lekkością i oryginalnym humorem. W obsadzie możemy zobaczyć m.in. samego reżysera.
POKAZY SPECJALNE
Pokaz: Czwartek 22.10.2015, 17:00, 73’ / po seansie 18.15 spotkanie z Joe Pantoliano (na spotkanie wstęp wolny) / Kino Centrum

Noc Walpurgi / Walpurgis Night
reż. Marcin Bortkiewicz, Polska

Złoty Klakier oraz Nagroda Jury Młodzieżowego tegorocznego Festiwalu Filmowego w Gdyni. Film Marcina Bortkiewicza to opowieść o nocy Walpurgi, mającej miejsce 30 kwietnia 1969 roku. W szwajcarskiej operze, tuż po zakończeniu przedstawienia „Turandot” Giacomo Pucciniego, spotykają się diwa operowa, Nora Sedler i skromny dziennikarz, Robert. Doskonałe, czarno-białe zdjęcia Andrzeja Wojciechowskiego oraz wybitna gra aktorska Małgorzaty Zajączkowskiej dopełniają misternego klimatu filmu.
KONKURS POLSKI FROM POLAND
Pokaz: Środa 21.10.2015, 20.00, 75' / po seansie 21.15 spotkanie z Marcinem Bortkiewiczem (na spotkanie wstęp wolny) / Kino Centrum

Pokój z widokiem / A Room with a View
reż. James Ivory, Wielka Brytania

Film Jamesa Ivory’ego z 1986 roku. Romantyczna historia Lucy Honeychurch - dziewczyny z dobrego domu, odbywającej pierwszą w życiu podróż do Włoch. Nieoczekiwany splot wydarzeń i spotkanie z przystojnym Georgem sprawia, że z młodej, niedoświadczonej dziewczyny Lucy staje się dojrzałą, świadomą swoich uczuć kobietą. W rolach głównych: Helena Bonham Carter, Maggie Smith i Daniel Day-Lewis.
POKAZY SPECJALNE
Pokaz: Poniedziałek 19.10.2015, 17.00, 117' / po seansie 19.00 spotkanie z Julianem Sandsem (na spotkanie wstęp wolny) / Kino Centrum

Wróble / Sparrows
reż. Rúnar Rúnarsson, Islandia-Dania-Chorwacja

Najnowszy film Rúnara Rúnarssona. Opowiada historię 16-letniego Ariego, który mieszka z matką w Reykjaviku - stolicy Islandii. Pewnego dnia zostaje odesłany z powrotem do rodzinnego miasta w odległych Fiordach Zachodnich, by zamieszkać z ojcem. Ich wzajemne relacje pogarszają się. Złota Muszla na prestiżowym Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Donostia-San Sebastián w Hiszpanii.
PASMO MAŁY KRAJ – WIELKIE KINO. KINO ISLANDII
Pokaz: Niedziela, 25.10.2015, 19.45, 99' / Kino Centrum

Virgin Mountain / Fusi
reż. Dagur Kári, Islandia

Nowy film islandzkiego reżysera Dagura Káriego. 43-letni Fúsi wciąż mieszka z matką. Pracuje na lotnisku przy rozładunku bagaży, gdzie musi znosić docinki kolegów na temat swojej tuszy. Za namową matki i jej partnera wybiera się na kurs kowbojskiego line dance, gdzie poznaje Sjöfn, która wywraca jego życie do góry nogami. Najlepszy aktor, Najlepszy film fabularny oraz Najlepszy scenariusz na Tribeca Film Festival.
PASMO MAŁY KRAJ – WIELKIE KINO. KINO ISLANDII
Pokaz: Niedziela 18.10.2015, 19.30, 94' / Od Nowa — Duża Scena

Z daleka / Desde Alla
reż. Lorenzo Vigas, Wenezuela

Polska premiera filmu Lorenzo Vigasa nagrodzonego Złotym Lwem na 72. Festiwalu w Wenecji. Wenezuelska produkcja porusza wątki homoseksualności oraz homofobii. Opowiada historię trudnej relacji 50-letnego mężczyzny wywodzącego się z klasy średniej z gwałtownym i niepokornym młodzieńcem. W jury przyznającym główną nagrodę włoskiego festiwalu zasiadał m.in. Paweł Pawlikowski, polski reżyser znany z „Idy”.
KONKURS GŁÓWNY ON AIR
Pokaz: Czwartek 22.10.2015, 19.45, 93' / Od Nowa — Nowa Scena

(na spotkanie wstęp wolny)

W tym dziale również

Google Translate

Aktualności Tofifest