X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Dymna, Więckiewicz i Islam. Środa na Tofifest

Znakomici goście i znakomite filmy. A do tego mocna debata. Piękna była ta środa na Tofi. Wszyscy, którzy czekali na spotkanie z Robertem Więckiewiczem się nie zawiedli. Znakomity aktor filmowy i teatralny, laureat nagrody aktorskiej na Festiwalu w Gdyni, znany z ról w takich filmach, jak Świadek koronny czy Wymyk. Więckiewicz w tym roku wystąpił w debiutanckim filmie Jerzego Zielińskiego Król życia, po pokazie którego spotka się z widzami toruńskiego festiwalu.

Z widzami spotkała się także Anna Dymna, wyjątkowy gość tegorocznego Festiwalu. Aktorka filmowa i teatralna, działaczka społeczna, założycielka Fundacji „Mimo Wszystko”. Niezwykła i inspirująca tłumy Polaków kobieta — Anna Dymna. Do Torunia przyjechała odebrać specjalnego Złotego Anioła za „niepokorność twórczą”.

Ważnym punktem dnia była debata „Czy należy bać się islamu?”. Dyskutowali: Yosef Baraki, Artur Zaborski, Paweł Lisicki, Agata Pospieszyńska, Natalia Waloch. Debatę poprzedził prezentowany na tegorocznym Berlinale, nominowany do Kryształowego Niedźwiedzia film Yosefa Barakiego „Mina Walking”. Historia 12-letniej Miny, afgańskiej dziewczynki zajmującej się ulicznym handlem. Surowe, utrzymane w chłodnej kolorystyce zdjęcia eksponują tragizm przedwczesnego wchodzenia w dorosłość i walkę o przetrwanie w świecie pełnym ryzyka.

Reżyser Marcin Bortkiewicz opowiedział w Kinie Centrum o swojej Nocy Walpurgi, a producent Mariusz Włodarski o filmie Magnusa von Horna Intruz

Odbyły się także spotkania ze zdolnymi twórcami województwa kujawsko-pomorskiego. Mogliśmy zadać pytania m.in. Andrzejowi Cichockiemu, reżyserowi i operatorowi filmowemu, który w realiach Torunia i Grudziądza osnuł fabułę krótkiego metrażu Supernova. Była z nami Karolina Ford — młoda reżyserka i fotografka która opowiedziała o swoim filmie Prześwity i jeszcze młodszy twórca - Mateusz Buława, który mówił o filmie Gdy przyjdzie mi ten świat porzucić.

W kinowym programie Tofi znalazły się też w środe tak świetne tytuły jak rumuński Aferim! W reż. Radu Jude, konkursowy film z Kostarykiu Viaje w reż. Paza Fábregi oraz znany już, ale nadal frapujący Performer w reż. Łukasza Rondudy i Artura Sobieszczańskiego

Dzień zakończył w Klubie festiwalowym ENERDE Festiwal NADA #7 Night Marks Electric Trio + Paulina Przybysz i Rezydenckie Afterparty.

W tym dziale również

Google Translate

Aktualności Tofifest