X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Niewinne w reżyserii Anne Fontaine. Z Tofifest na Sundance

Znakomite wieści napływają z USA. W sekcji Premieres, prezentującej światowe premiery, znajdzie się koprodukcja polsko-francuska Niewinne (Agnus Dei) w reżyserii Anne Fontaine, laureatki Złotego Anioła Tofifest. Reżyserka był przewodniczącą tegorocznego Jury, a podczas festiwalu pokazała premierowo materiał z realizacji Niewinnych.

Wybitna reżyserka, autorka pamiętnych Coco Chanel i Dziewczyny z Monaco, podczas Tofifest'2015 została nagrodzona specjalnym Złotym Aniołem. Zaprezentowała też, po raz pierwszy w Europie, „making of” z planu zdjęciowego Agnus Dei. Film jest nam podwójnie bliski, bo jedną z głównych ról zagrała Agata Kulesza, laureatka Złotego Anioła Tofifest za Niepokorność Twórczą.

Czytaj o pokazie Agnus Dei na Tofifest'2015

Akcja filmu rozgrywa się w Polsce, zimą 1945. Francuski Czerwony Krzyż prowadzi akcję repatriacji i gromadzi swoich obywateli w szpitalu. Wśród lekarzy jest młodziutka Matylda Beaulieu (Lou de Laâge, wschodząca gwiazda francuskiego kina). W szpitalu zjawia się siostra z oddalonego o kilka kilometrów klasztoru i błaga o pomoc dla umierającej kobiety. Problemem jest poród jednej z zakonnic… Okazuje się, że siostry padły ofiarą zbiorowego gwałtu dokonanego przez czerwonoarmistów. Matylda chce sprowadzić pomoc, lecz Matka Przełożona (Agata Kulesza) chce za wszelką cenę ukryć tajemnicę, żeby uniknąć skandalu. Witana przez zakonnice z nieufnością, Matylda wkracza w nieznany sobie świat i zaprzyjaźnia się z siostrą Marią (Agata Buzek). Razem odkryją przerażającą prawdę, ukrytą za murami klasztoru…

Obejrzyj wywiad z Anne Fontaine (PISF)

Czytaj wywiad z Anne Fontaine przeprowadzony na Tofifest przez Piotra Czerkawskiego

W filmie wystąpili: Lou de Lâage (Respire, Jappeloup - nominowana do Cezara w kategorii Najbardziej obiecującej aktorki), Vincent Macaigne (Eden) oraz polskie aktorki: Agata Kulesza, Agata Buzek (Rewers) i Joanna Kulig (Sponsoring, Ida). Film był współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Zdjęcia, autorstwa Caroline Champetier, w całości były realizowane w Polsce. Za wizualną stronę produkcji odpowiadają polscy twórcy - Joanna Macha za scenografię oraz Katarzyna Lewińska za kostiumy.

(fot. Anne Fontaine odbiera Złotego Anioła z rąk dyrektor festiwalu, Kafki Jaworskiej. Fot. Jacek Smarz)

W tym dziale również

Google Translate

Aktualności Tofifest