X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

"Steve Nash i Turntable Orchestra" w TVP Kultura!

Z przyjemnością informujemy, że w niedzielę, 31 lipca nasz narodowy kanał kulturalny wyświetli dokument o jednym z największych wydarzeń artystycznych w Toruniu ostatnich lat. Dzieło Krzysztofa Wachowiaka pojawi sie na antenie dwukrotnie.

Film "Steve Nash i Turntable Orchestra" mogliśmy obejrzeć na premierowym pokazie specjalnym podczas MFF Tofifest 2015. Do TVP Kultura trafi lekko przemontowana i poprawiona wersja.

Dokumentuje on jedno z najciekawszych wydarzeń artystycznych ostatnich lat, jakie miały miejsce w Toruniu. Zjawiskowy koncert jaki odbył w toruńskim Dworze Artusa w 2015 roku, jest osią tego pełnometrażowego filmu dokumentalnego, który obejrzą widzowie TVP Kultura w całym kraju. Inicjatorem realizacji filmu był Krzysztof Wachowiak, szef klubu Enerde.

Połączenie światów czyli DJ i fortepian

Projekt Nasha miał na celu połączenie dwóch muzycznych światów — muzyki klasycznej i turntablismu z wykorzystaniem brzmienia orkiestry, fortepianu i gramofonów obsługiwanych przez DJ-ów.

W efekcie powstała fascynująca symfonia muzyki poważnej i DJ-skich scretchów. W projekcie wzięło udział dziewięciu najlepszych polskich DJ-ów — mistrzów turntablismu: DJ Ben, DJ Chmielix, Falcon 1, DJ Funktion, DJ Haem, DJ Krótki, DJ Paco, DJ Stosunkowodobry, DJ VaZee.

Partia fortepianu, padów perkusyjnych, syntezatorów i kontrolerów midi należy do pomysłodawcy i kompozytora projektu — Steve’a Nasha. „Drugą połówkę” tego jabłka stanowi Toruńska Orkiestra Symfoniczna pod dyrekcją Łukasza Wódeckiego.

Jak pisaliśmy, na Tofifest odbyła się polska premiera obrazu, spotkanie z twórcami, a potem wielkie DJ'skie afterparty w klubie festiwalowym - a jakże! - Enerde.

Dodajmy że film powstał przy współpracy Fundacji Nie.Art, firmy Elade i projektu Kreatywny Region.

W tym dziale również

Google Translate

Aktualności Tofifest