X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Linda, Gajos, Gruszka, Głowacki - Toronto tuż, tuż!

Polskie filmy z laureatami nagród Tofifest w programie 41. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Toronto!

Linda jako Strzemiński

"Powidoki", najnowszy film w reżyserii Andrzeja Wajdy, zostanie pokazany w prestiżowej sekcji Masters, a pokaz będzie jego światową premierą.

Bohaterem filmu jest Władysław Strzemiński, artysta, który nie poddał się socrealizmowi. To film o tym jak socjalistyczna władza zniszczyła niepokornego człowieka. W rolę głównego bohatera wcielił się Bogusław Linda, laureat Złotego Anioła Tofifest za niepokorność twórczą. Na ekranie partnerują mu m.in. Bronisława Zamachowska, Zofia Wichłacz i Krzysztof Pieczyński.

Bugajski idzie na zwarcie

W tym roku w ramach sekcji Contemporary World Cinema widzowie festiwalu w Toronto zobaczą nowy film Ryszarda Bugajskiego "Zaćma" oraz koprodukcję z polskim udziałem: "Maria Skłodowska-Curie" w reżyserii Marie Noëlle

"Zaćma" - o tym filmie już pisaliśmy. To może być spory wstrząs dla współczesnej Polski. Film pokazuje mało znany epizod z życia stalinowskiej zbrodniarki – pułkownik Urzędu Bezpieczeństwa, Julii Brystygierowej. Nazywano ją "Krwawą Luną", gdyż w czasie przesłuchań pastwiła się nad aresztowanymi z niebywałym okrucieństwem. W początkach lat 60. pojawiła się w Laskach pod Warszawą, w Zakładzie dla Ociemniałych, gdzie bywał też często Prymas Polski, kardynał Stefan Wyszyński. Brystygierowa przeszła tam przemianę i stała się gorliwą katoliczką.

Autorem scenariusza i reżyserem filmu jest Ryszard Bugajski. W rolę głównej bohaterki wcieliła się Maria Mamona. Na ekranie partnerują jej m.in. Małgorzata Zajączkowska i laureat Złotego Anioła Tofifest za niepokorność twórczą Janusz Gajos.

"Maria Skłodowska-Curie" - historia mocnej kobiety

To historia niezwykłej kobiety, która opuszcza ojczyznę i wyjeżdża do Francji, by rozpocząć karierę naukową. A przy tym niepowtarzalna podróż w czasie do Paryża z przełomu wieków – miasta intryg, romansów, sztuki i odkryć, które zmieniały świat.

W rolę tytułowej bohaterki wcieliła się Karolina Gruszka. Na ekranie partnerują jej m.in. Izabela Kuna, Piotr Głowacki (laureat Flisak Tofifest) jako Albert Einstein oraz Daniel Olbrychski (laureat Złotego Anioła Tofifest) jako Emile Amagat – zagorzały przeciwnik Marii.

41. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Toronto odbędzie się w dnich 8-18 września 2016.

(w tekście wykorzystano informacje PISF)

W tym dziale również

Google Translate

Aktualności Tofifest