X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Przechodząc nad spienioną wodą. Szósty dzień na Tofifest 2016

Najpierw mały remanent. Erik Poppe oczarował toruńskich widzów. W środowy wieczór widzowie Tofifest spotkali się z tym norweskim reżyserem i uczestniczyli w odebraniu przez niego Złotego Aniola Tofifest za niepokorność twórczą.

Po seansie jego filmu „Zniknięcie” („Troubled Water”) opowiedział widzom, jak wydarzenia sprzed lat zainspirowały go do stworzenia tego filmu, dlaczego aktor grający głównego bohatera został zamknięty w więzieniu oraz z jakiego powodu film miał nie być dopuszczony do wyświetlania w salach kinowych.

Film opowiada o najtrudniejszych momentach w życiu, o przechodzeniu na drugą stronę mostu, który pozostaje nad spienioną tytułową wodą (angielski tytuł to „Troubled Water”). Nie jest to film o wybaczaniu, lecz o pogodzeniu się z przeszłością, swoistym katharsis. To jeden z moich najbardziej osobistych filmów — mówi Erik Poppe.

Z widzami festiwalu spotkał się też Paul Trynka, autor jedynej autoryzowanej biografii Davida Bowiego „Starman Człowiek. który spadł na ziemię”. To wyjątkowe spotkanie pierwsze w Polsce, podobnie jak sobotni koncert zakończenia festiwalu „Tribute to David Bowie”, który będzie hołdem dla tego wielkiego muzyka. Z widzami spotkał się także reżyser „Historii kuchennych” i „Factotum”, norweski mistrz kamery Bent Hamer.

Tofifest odwiedzili także reżyserzy filmów konkursowych On Air - chorwacka reżyserka Katarina Zrinka Matijevic, autorka filmu „Trampoline” (POLSKA PREMIERA) i francuski filmowiec Morgan Simon, reżyser “Taste of Ink” (“Compte tes blessures”, POLSKA PREMIERA). Po pokazie „Kampera” odbyło się spotkanie z Łukaszem Grzegorzkiem, a po filmie „Sługi Boże” - z Małgorzatą Foremniak, zaś po pokazie fińskiego shorta „Occupy Jämsä” (POLSKA PREMIERA) z widzami rozmawiali twórcy Jaakko Kaján i Jonne Lindholm.

Bądź na bieżąco. Poznaj nasze relacje:

TofiTV poleca

Bądź też gotowa/y na piątek 21.10.2016

Wydarzenia dnia

Spotkania

Zobacz w kinie

Nocą w klubie festiwalowym

W tym dziale również

Google Translate

Aktualności Tofifest