X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

„Ostatnia rodzina” zwycięża w Kijowie

Debiutancki film Jana P. Matuszyńskiego zdobył Grand Prix 46. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego "Molodist" w Kijowie. Podczas Gali zakończenia Tofifest film zdobył też Złotego Anioła w konkursie From Poland.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy "Molodist" w Kijowie to jedna z najważniejszych imprez filmowych w Ukrainie. Na uroczystości zakończenia "Molodist'a" ekipę filmu reprezentował Andrzej Seweryn, który w "Ostatniej rodzinie" genialnie wcielił się w postać Zdzisława Beksińskiego. Podobnie jak na Tofifest, to właśnie on odebrał nagrodę ukraińskiego festiwalu.

"Ostatnia rodzina" to opowieść o rodzinie Beksińskich. Zofia (Aleksandra Konieczna) była żoną Zdzisława (Andrzej Seweryn), który był słynnym malarzem. Ich syn Tomasz (Dawid Ogrodnik) był prawdziwą legendą polskiego radia oraz genialnym tłumaczem tekstów Monthy Pythona. Film to przejmująca opowieść o nieuchronności i oswajaniu śmierci. Dotychczas przyciągnął do polskich kin 400 tysięcy widzów.

Nagrody kijowskiego festiwalu to kolejne laury, jakie zdobył w ostatnich miesiącach film Jana P. Matuszyńskiego. W październiku, oprócz Złotego Anioła, na MFF w Chicago nagrodę za najlepsze zdjęcia otrzymał Kacper Fertacz, a za najlepszą scenografię filmową - Jagna Janicka. "Ostatnia rodzina" zdobyła też Złote Lwy oraz nagrody za pierwszoplanowe role aktorskie 41. Festiwalu Filmowego w Gdyni, a na festiwalu w Locarno Andrzej Seweryn otrzymał nagrodę dla najlepszego aktora.

 

(fotografia: Andrzej Seweryn podczas gakli zakończenia Tofifest 2016; fot. Marcin Łaukajtys, Tofifest Press Office; licencja CC)

W tym dziale również

Google Translate

Aktualności Tofifest