X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Ostatnia rodzina

Last Family, The · reż. Jan P. Matuszyński
Polska 2016, 123’

22.10, 15:00 · Od Nowa – nowa scena

Kup lub zarezerwuj bilet

Akcja filmu zaczyna się w 1977 roku, gdy Tomek Beksiński wprowadza się do swojego mieszkania. Jego rodzice mieszkają tuż obok, na tym samym osiedlu, przez co ich kontakty pozostają bardzo intensywne. Nadwrażliwa i niepokojąca osobowość Tomka powoduje, że matka ― Zofia, wciąż martwi się o syna. W tym samym czasie Zdzisław Beksiński próbuje całkowicie poświęcić się sztuce. Po pierwszej nieudanej próbie samobójczej Tomka Zdzisław i Zofia muszą podjąć walkę nie tylko o syna, ale także o przywrócenie kontroli nad swoim życiem. Gdy Zdzisław podpisuje umowę z mieszkającym we Francji marszandem Piotrem Dmochowskim, a Tomek rozpoczyna pracę w Polskim Radiu, wydaje się, że rodzina najgorsze kłopoty ma już za sobą. Jednak seria dziwnych, naznaczonych fatum wydarzeń, dopiero nadejdzie…

Reżyser:Jan P. Matuszyński
Scenariusz:Robert Bolesto
Zdjęcia:Kacper Fertacz
Montaż:Przemysław Chruścielewski
Obsada:Andrzej Seweryn, Dawid Ogrodnik, Aleksandra Konieczna, Andrzej Chyra, Zofia Perczyńska
Produkcja:Leszek Bodzak, Aneta Hickinbotham
Producent:Aurum Film
Dystrybucja:Kino Świat
Nagrody:MFF w Locarno / Locarno IFF – Srebrny Lampart: Najlepszy Aktor, Udział w konkursie głównym / Silver Leopard: Best Actor, participation in the Main Competition (2016); FF w Gdyni / Gdynia FF – Złote Lwy: Najlepszy Film, Nagroda Publiczności, Najlepsza Pierwszoplanowa Rola Kobieca, Najlepsza Pierwszoplanowa Rola Męska / Golden Lion: Best Film, Audience Award, Best Actress in Leading Role, Best Actor in Leading Role (2016)

Jan P. Matuszyński urodził się w 1984 roku. Jest reżyserem filmów fabularnych i dokumentalnych, teledysków i reklam. Ukończył reżyserię na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (dyplom w 2012 r.) oraz kurs dokumentalny w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy w Warszawie. Ostatnia rodzina to jego pierwszy pełnometrażowy film fabularny.

Filmografia:

  • 2016 — Ostatnia rodzina / The Last Family
  • 2014 — Kolaudacja
  • 2013 — Deep love
  • 2011 — Niebo
  • 2009 — Afterparty
  • 2008 — Wiem, kto to zrobił
  • 2007 — 15 lat milczenia
  • 2006 — Razem

Program 2016

Google Translate